Çok kıymetli Yalova Manşet Gazetesi ve www.manset.com.tr haber portalının değerli okuyucuları, Manşet Gazetesi’nin 1999 yılında kurulduğu tarihten bu yana, her hafta okuyucusuyla buluşturduğum köşe yazılarıma bu haftadan itibaren ara veriyorum. 
Allah bana uzun bir ömür verirse, bir gün yine sizler için kalemi mi gölgelendireceğim...  
Yazmama nedenime gelince..?
2019 yılında Yeniden Refah Partisi Yalova Kurucu Üyeliğinin ardından, kısa bir süre il başkan yardımcılığı görevinin ardından, geçtiğimiz hafta (2 Aralık 2023 Cumartesi günü) Yeniden Refah Partisi Yalova Belediye Başkan Aday Adaylığımın, Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan’ın ben denizi, İl Başkanım Abdullah Zeki Ercan ile İl Teşkilat Başkanımız İsmail Şahin’i Ankara’ya davet ederek, Yeniden Refah Partisi Yalova Belediye Başkan Adaylığı görevini tevdi etmesi ile siyaset arenasında ki yerimi aldım.
Gazetecilik ahlak kurallarına riayet ederek, siyaset yaptığım bir süreçte yorum yazılarının etik olmayacağı kanaatindeyim.
Ayrıca, bu ay içinde aynı etik kurallardan dolayı 4 dönemdir (2009-2023) arası başkanlığını yaptığım Yalova Gazeteciler Cemiyetinden de istifa edeceğim.  
‘Neden siyaset..?’ sorusun ise, ‘Yalova’ya layık hizmetler için’ diyebilirim. 
Değerli okuyucularım...
Benim siyaset anlayışım, hakkaniyet, adalet, hizmet, şeffaflık, çalışkanlık ve üretmek üzerinedir. 
Bir il belediyesini idare etmek; bilgi, beceri, çalışkanlık, fedakarlık, cesaret, dik duruş ister. Kenti çok çok iyi tanımak, halkın sürekli içinde olmaktan geçer. 
Yaşadığı kente yabancı olan, kentin geçmişinden bir haber olan, rant karşısında eğilip büzülen, haklının hakkını gözetemeyen, kul hakkından bir haber olan, kibir ve güç zehirlenmeleri yaşayan, kent için hayalleri olmayan, ekip çalışmasından yoksun kişiler bu kenti yönetemiyor...
Yalova seçmeni; Türkiye’nin en eğitimli, bilinçli, kültürlü seçmenidir. Partilerin ideolojik görüşlerine değil, adaya oy veren seçmenimiz var. Güç değil, liyakat arayan bir halk kitlesine sahibiz. 
Bunun ne keder doğru olduğu gerçeğini, 2009 yılında Demokrat Parti’den Yalova Belediye Başkanı seçilen Yakup Bilgin Koçal göstermiştir. 
Koçal, o dönemde İktidarda olan ve en güçlü dönemini yaşayan AK Parti’nin hem de Yalova Belediye Başkanı durumunda ki adayı Barbaros Binicioğlu’na karşı seçim kazanmayı başarmıştı.
Neden kazandı?
Bilgi, beceri, ekip çalışması, güven, inanç ve dik bir duruş vardı 2009 mahalli seçimleri öncesinde...
2014 Mahalli Seçimlerini, Yakup Bilgin Koçal neden kaybetti?
Hem de iktidarda olan partiden seçime girmesine rağmen...
Koçal, kendisine oy veren seçmeni ‘YOK’ saydı...
Ondan tabi ki...
İktidarda ki AK Parti’nin Yalova Belediye Başkan adayı yapılınca ‘Güç zehirlenmesi’ yaşadı. 
‘Nasılsa %60’larla kazanıyorum’ deyip iyi de çalışılmadı.
Sonucu siz de biliyorsunuz...
Koçal dönem, AK Parti’nin kapısını çalmasaydı. AK Parti’den değil de Demokrat Parti’den devam etseydi. Bilgi, beceri, yönetim şekliyle Yalova’nın şu ana kadar her dönem belediye başkanı olarak kalırdı...
İktidar belediye başkanın adayı olmanın önemli olmadığını Yalova seçmeni bundan tam 14 yıl önce bunu ispatladı.
Yalova seçmeni, 31 Mart 2024’de yapılacak olan Mahalli Seçimlerinde, daha seçici olacak.
Tüm adayları mercek altına alıp, Yalova için yaptıklarını, duruşlarını, bilgilerini, iletişimlerini gözlemleyecekler... 
Çok adil olmayan, Yalova Belediyesinin imkanlarından yararlanılarak yapılan seçim çalışmaları da seçmenin gözünden kaçmayacağı gibi, zaman ve maddi imkanların sınırlı olduğu adaylardan biri olarak, seçmenin doğru tercihi yapacağından adım kadar eminim... 
Yalova’yı 31 Martta, Yeni Refah belediyeciliği ile buluşturacağız...