Bu yıl 27. Türk Boyları Kültür Şölenini yapacağız. 27 yıldır Türk'ün bulunduğu tüm coğrafyalardan Çin Seddi'nden Adriyatik'e kadar neredeyse tüm coğrafyalara ulaşabildiğimiz, irtibata geçebildiğimiz ve bağ kurduğumuz ülkelerin Türk ve akraba topluluklarını Yalova'ya davet ettik.

 

Sloganımız, Türk düşünürü İsmail Gaspıralı'nın "dilde, fikirde, işte birlik" ilkesiydi. Bizler de Türk dünyasına açılan pencerede ve Türk dünyasına köprü olmayı hedefledik.

Bu yıl yine Türk dünyasının dostlarından, sesin yerel halkına ait olduğu belirtilen topraklardan davet ettiğimiz davetimizi Yalova'da duyuracağız. Hem Türkiye coğrafyası ile onların arasında köprü hem de davetlilerimiz arasında bir köprü oluşturmayı hedefliyoruz.

Türk Boyları Şöleni kapsamında Türk Sanat Müziği sanatçıları buluşması, Türk Sanat Müziği sanatçıları buluşması ve Türk Sanat Müziği yazarları buluşması etkinlikleri düzenlendi. En son geçen yıl, bu etkinliğimizi Türk Dünyası Forumu altında düzenleyerek, Türk dünyasının siyasetçileri, gazetecileri ve fikir adamlarını bu foruma katarak, dilde, fikirde ve işte birlik konusunda başarılı oturumlar gerçekleştirdi.

Bu forumumuzu, Eylül- Ekim ayında bir etkinlik olarak planlıyoruz. Türk Boyları Kültür Şöleni ile Türk forum aynı anda düzenlemek bizim için çok meşakkatli ve külfetli olduğundan dolayı böyle bir karar aldık. Türk Boyları Kültür Şöleni, 17-23 Temmuz tarihleri ​​arasında her zaman olduğu gibi Temmuz’un ikinci haftasında gerçekleşecek. Bu süreçte hem Yalova merkezde hem de çevre illerde davetli ülkeler halk dansları gösterilerini yapacaklar.

Bu yıl, Kazakistan'dan Mangalık grubu, Kırgızistan'dan Cuma Müdür grubu, Sancak'tan Kutmaddin grubu, Yakutistan'dan Kud Mladin grubu, Kuzey Osetya'dan Defigör grubu, Kosova'dan Kosova Dostluk Kültür Sanat Derneği, Kuzey Kıbrıs Lefkoşa Folklor Derneği, İran Güney Azerbaycan'dan Çınar Oyun Grubu, Güney Osetya'dan Goranka grubu, Kuzey Kafkasya'dan Çeçenistan Halk Oyunları grubu, Bosna-Hersek'ten Kud Zeljenzara grubu, Karaçay-Balkar Cumhuriyeti'nden Çerkes grubu ve Türkmeneli'nden Kerkük'ten Türkmen kardeşlerimiz katılacaklar.

Hepimizin bildiği üzere ülkemizdeki ekonomik şartlar gereği uygulanan tasarruf tedbirleri bizi de biraz etkileyecek ama her şeye rağmen bu yılki Türk boyları kültür şölenini de en iyi biçimde yapacağımıza inanıyorum. Tüm Yalova halkına da 17-23 Temmuz tarihleri arasındaki şölenimize davet ediyorum. Bize destek veren, vermeyen hatta köstek olan herkese de sevgilerimi iletiyorum.

Hayat her ne kadar zor görünse de yapabileceğimiz ve başarabileceğimiz bir şey mutlaka vardır. (Stephen Hawking)