Gaziosmanpaşa Mahallesi Yalova’nın en eski en köklü mahallelerinden bir tanesi, hepimizin bildiği üzere belediye seçimleri oldu bitti. Bu seçimlerde bir sürü sözler verildi. İşte bu sözlerin neticesi nasıl olur, kimler tarafından verilen sözler tutulur, kimler verdiği sözleri tutmaz bilemiyoruz ama ben Gaziosmanpaşa Mahallesinin problemleri ve sorunları için şunu söylemek istiyorum.

 

 

Benim bildiğim Gaziosmanpaşa Mahallesi’ne son 15 yıldır bir çivi bile çakılmadı. Gaziosmanpaşa mahallesinin yolları berbat, ara sokaklar için bahsediyorum çöpler doğru düzgün temizlenmez, temizlenmiyor, kaldırımlar kötü, mahallede herhangi bir sosyal kültürel aktivite olabilecek bir ortam veya tesis de yok.

Gaziosmanpaşa Mahallesinde doğru düzgün Spor tesisleri yok. Gençler için spor yapabilecek doğru düzgün kültürel aktivitelerin olabileceği ortamlar yok. İnsanların oturup sohbet edebileceği parklar alanlar yok. Kısaca hiçbir şey yok.

Gaziosmanpaşa Mahallesi Yalova da en fazla ötelenmiş en fazla gözden çıkarılmış mahallelerden bir tanesi olarak görülüyor.

Hatırlarsınız ‘eziklerin mahallesi’ olduğunu bile söyleyenler olmuştu…

Yıllarca muhtarlık yapmış insanlar var. Bir tek muhtar seçimlerinden önce mahallede bu olmadı, şu olmadı’ diye birkaç beyanat verdiler. Onun dışında ‘mahalleye hiçbir katkısı da olmadı muhtarlarımızın’ diye düşünüyorum. Çünkü bu kadar zamandır muhtarsın varsa bir problem, bunların yapılmasını istiyorsan seçim zamanı değil, seçilmiş olduğun süreçte de halkı organize eder, gerekli kampanyaları yaparsın. Mahallenin isteklerini, mahallenin sıkıntılarını gerekli makam ve mercilere bildirerek sorunu çözersin. Sadece seçimde kapı kapı gezmekle olmuyor. Zaten sadece seçim zamanı görüyoruz muhtar ve azaların yüzünü.

Şu anda Gaziosmanpaşa Mahallesi’nde bir kentsel dönüşüm var. Bu kentsel dönüşümün sonrasında kendi kendine bir şeyler gelişebilir. Kültürel ve sosyal alanda gelişmeler olabilir. Onun dışında Yalova Belediyesinin 15 yıldır buraya yaptığı hiçbir şey yok. Benim gördüğüm yok. Gerçekten varsa,  söyleyebilirler, açıklama yapabilirler,  şunları hizmetleri yaptık diye bilirler.

Mahallede Şelaleli bir park vardı, o park bile şu anda mezbelelik durumda. Onun yanında küçük bir spor alan vardı. O da atıl durumda. Muhtarlıkların olduğu bölgede, var olan o güzel alanda da hiçbir şey yok. Buraya 1 bir proje yapması lazım değil mi ?

Bu mahallede gelişme – huzur -mutluluk olması ve küçük bir ışık olması için,  bir gelişmenin olması için bir çok yatırımın, atılımın olması lazım değil mi?

Gaziosmanpaşa Mahallesinin üçüncü dönem mi, dördüncü dönem mi muhtarlığını aynı kişi yapıyor.  Ben mahalleye bir çivi çaktığını, bir çivi çaktırdığını da görmedim. Bunu da anlamış değilim. Muhtar bey ne iş yapar. Ne zaman gitsek yerinde olmaz, telefonuna ulaşmaya çalışırsın, muhtarın verdiği hiçbir hizmet yok. Mahallede bir mahalle muhtarı var ama mahallenin her tarafı perişan diyebilirim.

Özetle; Mahallede sosyal tesis yok. Doğru düzgün sosyal tesislerin yapılması için neler yapılmalı bununla ilgili bir çalışma yapması gereken kişi muhtar değil mi ?

Ya da siyasiler mi, kim yapacak bilmiyorum ki...

Gençlerin mahallede oturup konuşabilecekleri, vakit harcayabilecekleri bir mekan yok. Mahallede hiçbir kültür sanat etkinliği ile ilgili hiçbir şey yok. Kültür sanat Merkezi yok. Bu seçimler oldu bitti ancak her şey seçim sonrasında neler yapılıyor yada yapılmıyor bence ona bağlı.

Bakalım ne olacak?

Hani klasik seçmen ya da klasik siyasetçi modelinde mi olacak. Milyonlarca söz ver, yalan söyle, at, tut ama seçilince hiç bir sözünü, hiç bir vaadini tutma, yerine getirme...

Kimse zaten senden hesap soramaz. Dört-beş sene böyle idare eder gidersin mi olacak?

Yoksa gerçekten seçilenler hizmet mi edecekler, görelim ne olacak?

Yarın bambaşka bir insan olacağım diyorsun. Niye bugünden başlamıyorsun?

Epiktetos