Seçim tahminleri, seçim tahmini sonuçları başladı. O kazanır, bu kazanır, işte adının baş harfi bu olanlar kazanır, yok uzun boylar kazanır, yok o kazanır yok bu kazanır.

Bence seçimi ve şu kazanır, bu kazanır demek için daha çok erken. Çünkü seçim son dakikaya kadar seçim. Seçim ve mesnetsiz bir durum olur ki zaten bunu hiçbirimizin şu anda tahmin etmesini zor mümkün değil. Çünkü seçimlerde her an her şey olabilir. Son dakikaya kadar her şey değişebilir.

Ne kadar çok afiş astınız, ne kadar çok reklam verdiğiniz değil. Ya da miting alanına ne kadar çok kişiyi topladınız değil. Bire bir kaç kişiye temas ettiğiniz ve kaç kişinin hayatına dokunduğunuz seçim sonuçlarında etkili olacak. Yalova gibi küçük yerlerde Yalova’nın ilçeleri gibi daha da küçük yerlerde seçim artık ev ev kapı kapı bire bir görüşerek konuşarak, tanışarak, bilerek, anlatarak, anlaşarak kazanılabilecek durumda.

‘Biz güçlüyüz nasıl olsa bize oy verecekler’ devri bitti ya da ‘onlar kötü biz daha iyiyiz nasıl olsa bize oy verecekler’ devri de bitti. Şu an seçmenin nasıl bir aksiyon alacağı belli değil, geçmişte tahmin edilen seçmen davranışları şu an için tutmuyor. Dolayısıyla seçimin hem yerel etkenleri var hem de genel ülke durumu seçimleri etki ediyor ve edecek. Birçok yerde sürprizlerle karşılaşacağımız bir seçim yaşayacağız.

Yalova merkez hariç, ilçeleri karşılaştırın ilçeler üzerinde konuşmak istersek ; Altınova zaten geçmişte at başı kazanılmış ya da kaybedilmiş bir ilçeydi. Bu seçimde de aynı şekilde at başı olacak. Kim şanslı derseniz şu an için konuşmak erken. Subaşı adaylara göre çok net. Adaylara bağlı çok net değişebilecek. Bu kez yanlış adayı tercihleri yaptı Subaşı beldesinde bazı partiler.

Tavşanlı ortada gözüküyor halen. Taşköprü’de öyle, Çiftlikköy de gerçekten çok zor bir seçim olacak diyemeyiz. Stratejik bir seçim olacak. Şu an da adayların bazıları geride, bazısı çok önde gidiyor. Tabii stratejik hamleler seçimi değiştirebilir. Termal aslında seçim çok büyük bir kaza bela olmazsa sonuç belli. Çınarcık gerçekten çok çok bıçak sırtı sonuç; iki oyla, üç oyla, birkaç oyla değişebilecek bir seçim yaşayabiliriz.

Armutlu, Esenköy ve Teşvikiye için olmaması gereken şeyler oldu. Cumhur İttifakı ikişer aday birden çıkartıyor bunun sonuçları iyi olmayabilir.

Bu işime gelen yerde ortak aday, işime gelmeyen yer de ben de aday çıkartırım kısmı, ittifaklara zararları ve faydaları olduğu kadar zararları da olacaktır.

Bazen başkalarının da kazanmalarına izin vermek gerekir. ‘Her şey benim olsun, her şeyi ben kazanayım. her şeyi ben elde edeyim’ çok fazla egoist bir davranış bence.

Seçimi kazanmak için standart en çok kullanılan taktik; vaat verin tutmayın. Ne kadar çok vaat verirseniz, o kadar kazanma şansınız yüksek. Üstelik bu vaatleri tutmak zorunda da değilsiniz.

Vaatleri tutmamak için sınırsız sonsuz mazeretler, gerekçeler bulabilirsiniz. Seçimlerde yapmanız gereken şey olur, olmaz, fark etmez, sınırsız, sonsuz vaatler vermektir. Dilediğiniz kadar vaat verin. Hatta verdiğiniz vaatler ütopik, uçuk tutulamayacak vaatler olsun fark etmez. Çünkü seçim kazanmanın şartı, sonsuz, sınırsız vaat verip tutmamaktır.

Bugüne kadar gördüğümüz yaşadığımız seçimlerin tamamında buna rastladık. Bize verilmiş olan vaatlerin neredeyse hiçbiri tutulmadı. Tutmamak için de türlü türlü gerekçeler ortaya atıldı.

Sorun yok, vaat verin, bol yalan söyleyin, bol bol vaatler verin ve tutmayın, seçimi kazanacaksınız garanti veriyorum .

Seçim sonrasında da bu vaatleri tutmanıza hiç gerek yok. Mazeret üretimi ekibi kulun kendinize gerekçe bulma takımı oluşturun bu arkadaşlar, her bir tutmayacağınız vaat için süper gerekçeler, süper vaatler üretirler. Böylece de mutlu mesut bizi yönetmiş olursunuz.

“İnsan vardır zamanı kendi hesabına yontar, insan da vardır bir ömür boyu zaman onu yontar”

Michel de Montaigne