Seçimler geçeli uzunca bir zaman olmasına rağmen halen seçimler ve seçim gündemi konuşuluyor. Herkesin gündemi seçim değil ama yine kafe sohbetlerinde, dost meclislerinde seçimler hala gündemdeki konulardan bir tanesi.

Artık her şey olup bitti. Kazanan kazandı ve kaybeden kaybetti. Bundan sonrasında yapılacak olan şey nedenleri ve sonuçları düşünmek ve hatta sadece düşünmeyip nedenleri ve sonuçları değerlendirmek olmalı.

Nedenleri ve sonuçları değerlendirmek, sadece kaybedenler için değil kazananlar için de önemli bir nokta.

Hem kaybedenler, hem kazananlar kendilerine neden kazandıklarını veya neden kaybettiklerini sormadılar. Hatta bana kalsa bununla ilgili ciddi bir anket çalışması da yapmalılar. Nasıl seçimlerden önce defalarca anket çalışmaları yaptırdıysalar, seçimden sonra da bir anket çalışması yapmak, seçim sonucu görme açısından getirileri ve götürüleri görme açısından çok faydalı bir iş olacaktır.

Kazananlar; neden kazandıklarını, nasıl kazandıklarını sorgulamalılar. Bunu yaparken de gerçekçi yaklaşmalarında fayda vardır. Çünkü kazandıran sebepler, sürekli sebepler mi, yoksa geçici sebepler mi, onları iyi tespit etmeleri lazım. Kazandıktan sonra, kazanmanın sonuçlarını iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Çünkü muhalefette olunca, sorumluluk sadece uyarmak, söylemek, alternatif ortaya koymak ve neyi doğru, neyi yanlış yaptıkları ile ilgili veriler ortaya koymaktır. Ama artık kazanılınca bundan sonrasında roller daha farklı bir noktaya gelir ve artık uyarmak, söylemek yerine yapmak, projeler üretmek, sorunlara çözümler bulmak ve tabii ki seçim öncesinde verilen vaatleri yerine getirmek ancak çalışmakla olur.

Kaybedenler ise neden kaybettiklerini sorgulamalılar. Kaybetmelerinin sebeplerini bireysel mi, kişisel mi, genel mi olduğunu çok iyi değerlendirmeliler. Eğer siyaset sahnesinde devam etmek, siyaset arenasında mücadele etmek istiyorlarsa, varsa hataları onları düzeltmeleri, eksiklerini gidermeleri ya da yapamadıklarını yapabileceklerini kanıtlamak için çalışmaya devam etmeleri gerekir.

Her iki taraf içinde baktığımızda önemli olan şey, öncelikle nedenleri ve bu nedenlerin getirdiği sonuçları çok iyi tespit edip çok iyi değerlendirmek gerekir.

Seçim sürecinde yapılan şey bir yarış kazanma ve kaybetme yarışı ama bu yarışın sonunda ulaşılan nokta nihai değil aslında. Yeni bir başlangıç noktasıdır. Kazananlar için yeni bir başlangıç noktasıdır. Artık yeni rol değişimi hem kaybedenler için de aslında yeni bir başlangıç noktasıdır.

Seçim sonuçlarını bir kavga, bir kamplaşma, ya da intikam alma noktasına getirmekten daha çok artık seçim uniformalarını çıkartılıp hizmet uniformalarının giyilmesi gereken zamandır. Bundan sonra yönetime seçilenler hizmet üniformalarını giymeliler. Seçilemeyenler ise muhalefet üniformalarını giyip doğru hizmet yapılması için gerekli çalışmaları yapmalıdırlar.

Her zaman söylediğim gibi Yalova’nın gerçekten büyük problemleri var. Bu problemlerin çözümü için kavgaları bir tarafa bırakıp, gerçekten el ele verip çalışma zamanıdır. Doğru işleri, doğru zamanda, doğru yöntemlerle yapmanın vaktidir.

Sel gider, kum kalır. Artık seçimler bitti. Bundan sonra hedefimiz ve gündemimiz, Yalova’yı daha iyi, daha güzel daha yaşanabilir, bir şehir haline getirmek olmalıdır.