YAFEM 25. YIL


Fikret Kır

Fikret Kır

10 Temmuz 2022, 10:15

Bu yıl 25. sini yapacağımız Türk Boyları Kültür Şölenine 20 ülkeden katılan Türk boyları ve akraba toplulukları grupları folklor gösterileri yapacak, yıllardır tüm dünyadaki Türk boylarını bir araya getirerek, kültür, gelenek görenek ve folklor  alanında bir köprü oluşturma anlayışıdır YAFEM.

Çoğumuzun bildiği gibi belki de bilmediği gibi sadece folklor gösterilerinden ibaret değildir. YAFEM Türk Boyarı Şölenleri, bu yıl 16. Türk Dünyası Gazeteciler Buluşması 15 ülkeden ve Türkiye’den gazetecilerin katılımı ile gerçekleştirilecek ve yine her yıl olduğu gibi Türk dünyasına gönül vermiş gazeteciler Türk dünyasının dertleri ile dertlenecek bileşecek görüşecek anlaşacak.

Her yıl olduğu gibi bu yılda Yalova da yapılan Türk Boyları Kültür Şöleni ve Türk Dünyası Gazeteciler Buluşması etkinliklerinin Türk dünyası için ne kadar önemli olduğuna yakinen şahitlik edeceğiz. Binlerce kilometre uzaklardan gelen gönül dostlarımız ile oluşturduğumuz köprünün sonucu olarak, Adriyatik’ten Çin Seddine kadar yayılmış olan bir coğrafyada yaşayan Türk boyları ve akraba topluluklarının bir araya gelerek tanışması, bilişmesi, dertlerini, hedeflerini, hayallerini ve hem bugün, hem de gelecek ile ilgili olarak düşüncelerini paylaşabileceği bir ortamın oluşması gerçekten çok önemli bir yaklaşımdır.

Bu yılda TÜRKSOY fotoğraf ve resim sergisi etkinlik sürecinde devam edecek ve Türk dünyasını geleneksel ve güncel resim sanatı Halil İnalcık Kültür merkezinde sergilenecektir.

Türk dünyasının konuşmaya daha çok bilişmeye ve daha sıkı birlik oluşturmak için daha çok yakınlaşmaya ihtiyacı olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Bu amaç ile bu yıl ilk kez Türk Dünyası Sivil Toplum Kurululuşları Buluşması Sempozyumu yapılacaktır. Sempozyum Yalova Ticaret Sanayi Odası Salonlarında gerçekleştirilecektir.

Türk dünyasında Devletler bazında yapılan protokol görüşmeleri ve resmi görüşmeler tabi ki uzun süredir var ve devam ediyor. Ancak toplumların, kültürlerin bir araya gelip kaynaşması tanışması ve hatta tartışması ise devletler arası görüşmeler kadar değerli ve önemlidir. Son yüzyılda bilinen tarihsel sebeplerden ötürü Türk boyları ve akraba toplulukları arasına birçok sınırlar ve engeller kondu ve gerçeklik o ki Türk Dünyasında özlenen, istenen birliktelik henüz sağlanmış değil.

Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak Dilde Fikirde İşte birlik ilkemiz doğrultusunda Türk Boyları Kültür Şöleni etkinliklerinde 1. Türk Dünyası Siyasetçiler Buluşması yapılacaktır. 15 ülkeden ve ülkemizden siyasetçilerin katılacağı, Türk Dünyası Belediyeler Birliğinin katılımı ile gerçekleşecek etkinlikte; ‘’Balkanlarda Türk Siyaseti ve Siyasetçilerin Başarılı Çalışmaları, Türk ve Soydaş Siyasetçilerin Alanlarında Başarıları, Türkiye ve Balkanlardaki Konumu/Etkisi, Bağımsız Ve Özerk Türk Cumhuriyetlerinde Türk Siyaseti ve Siyasetçilerin Başarılı Çalışmaları‘’ konulu oturumlar yapılacak.

Vatan ne Türkiye'dir Türklere ne Türkistan. Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir; Turan, YAFEM olarak 25 yıldır durmadan sürekli bir biçimde bu ideal uğruna bazen herkese – her şeye rağmen, yılmadan bıkmadan usanmadan çalışmaya devam ediyoruz. Türk dünyasına köprü olmak, Türk dünyasına açılan pencere olmak hatta büyük bir iddia ile Türk dünyasının fikir başkenti olmak iddiamızı 25 yıldır devam ettirmekle de gurur duyuyoruz.

Büyük Türk Düşünürü İsmail Gaspıralı diyor ki; Koca bir milleti ayağa kaldırmak için her şeyden önce fikir lazımdır. Millet fikri uyanmadıkça ilerleyemez ve zihniyeti değişmedikçe medenileşmek ve yükselmek yoluna giremez. Milletin haline aşina olmadıkça, millete hizmet mümkün olamaz. Her sanatın iyi yönlerini ve uygunsuz hallerini görüp, öğrenip milli zaafın neden ibaret ve milletin neye muhtaç olduğunu anlamak gerekir. Milletin derdine aşina olmadan millete hizmet mümkün olamaz. Günümüzde gözüken o ki eksikliğimiz birbirimizi yeterinde tanımıyor, bilmiyor hissetmiyoruz. Türk Dünyası daha çok bilişmeli daha çok konuşmalı, daha çok ortak payda oluşturmak için çalışmalıdır. Açık fikirli olarak önyargısız bir biçimde Türk dünyasında yaşayan bizler, güzel bir gelecek istiyorsak birbirimiz daha iyi tanıyıp bilişmemiz olmazsa olmaz bir gerekliliktir.

Türk birliğinin, bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk birliğiyle açacaktır.

Mustafa Kemal Atatürk.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.