Bu hafta seçimler başlıyor diyebiliriz. Çünkü aday adayları da artık kesin adaylıklarını belirledikleri ve tüm belgeleri verilmiştir.
Seçimler, her seçimde olduğu gibi kendine özel durumlar ve hassasiyetler barındırıyor. Şu an halihazırda iktidar olan veya yönetimde olanlar için hem artı, hem eksi noktalar var. Şimdi aday olup yönetime talip olanlar için, yani muhalefet içinde hem pozitif hem negatif yönler var.
Seçim halka inebilmek demek. Halkın sesini duymak, halkı hissetmek, sokağın nabzını tutup onlarla hemhal olabilmek demektir. İstediğiniz oy, talep ettiğiniz kitle sadece sizi sevenler değil ya da sizin partinizin gönüllüleri değil herkes, dolayısıyla seçim atmosferi çerçevesinde halka en iyi inebilecek halkın isteklerini en iyi anlayabilecek ve bunlara en iyi çözümleri projeleri anlatabilecek olan adaylar daha fazla oy alıp başarılı olacaklardır.
Yalova merkez ve çevre ilçe ve beldeler özelinde bir değerlendirme yapmak istersek, geniş bir açıdan bakabilirsek eğer, seçimlerin gerçekten çok zorlu ve kıran kırana geçeceğini söyleyebiliriz. Hiçbir seçim garanti değildir. Ancak seçim yüzdeleri şu anda bir çok yerde birbirine çok yakın bir biçimde gidiyor. Ülkede belirsiz olan birçok nokta var.
Seçim ve seçmen dinamikleri açısından baktığımızda şu anda pozitif ve negatif bir çok sebepler var.  Her herkes için geçerli ve bu dengelerin değişebilmesi söz konusu. Önümüzdeki süreçte kıran kırana geçecek olan bu seçimlerde burun farkıyla ipi göğüsler de olabilir, burun farkıyla ipi göğüslemeyi göğüsleyecek olanlar da olacaktır.
Yalova’nın çok önemli ilçelerinde seçimler daha da kıran kırana geçecek gibi gözüküyor. Çünkü iktidar partisi buralarda seçime sonuna kadar asılacaktır. Muhalefet buradaki seçimlerde yönetime gelmek için elinden gelenin fazlasını ortaya koymaya çalışacaktır. 
Daha önceki seçimlerde bir çok ilçede 20 - 25 puan önde başlıyorlardı. Ancak şu anda gözüken o ki hemen hemen puanlar aynı başlıyor. Avantaj şu an yönetimde olan iktidar partilerinde gözükse de bu çok büyük bir avantaj değil. Bu avantajı iyi kullanıp iyi kullanmamak önemli. Diğer bir açıdan bakarsak, daha önceki seçimlerde bazı adaylar daha garantili gözükerek seçim çalışmaları bu şekilde ilerliyordu. Ancak şu an Yalova ve çevre ilçelerinin tamamında her biri için ayrı ayrı seçim stratejilerinin oluşturulup, ayrı ayrı seçim koordinasyon merkezlerinin oluşturulup, çok detaylı, çok daha hassas, çok daha ince bir seçim çalışması yapılması gerekliliği aşikar olduğu herkes tarafından anlaşıldı. Bazıları henüz anlayamadı ama önümüzdeki bir aylık süreçte daha da net anlaşılacak.
Açıkçası önümüzdeki süreçte çok hareketli bir seçim yaşayacağız. Bu seçime yereldeki dinamikler çok ciddi biçimde etki edecek ama en az onun kadar genel durum yani ülkenin genel ekonomik durumu genel siyaset durumu da çok ciddi biçimde etki edecek gibi gözüküyor.
‘Erken kalkan, çok yol alır’ derler daha şimdiden ya da öncesinden bir seçim stratejisi oluşturup o strateji üzerine ilerlenmesi gerekiyordu. Daha şimdiden bir seçim strateji oluşturulmamışsa, kervan yolda düzülür mantığı ile hareket ediliyorsa, biraz sıkıntı oluşturur.
Doğru bir seçim stratejisi oluşturup, çok sıkı çok metodolojik bir biçimde disiplinle çalışarak, gerektiğinde stratejik değişiklikleri yapabilecek esneklikleri de elinde bulundurup, böyle bir yol haritasıyla yola çıkanlar ve bunu sonuna kadar devam ettirenler, bu seçimde ipi göğüsleyecekler.
Yalova’nın ve çevre ilçelerin dertlerini bilenler, problemlerini bilenler, bunlara makul, mantıklı çözüm önerilerini ve projelerini ortaya koyanlar, halkın sesini en net biçimde dinleyerek, anlayarak stratejilerini bu yönde geliştirenler, diğerlerine göre daha şanslı olacaklar. 

Hayatın kuralı bu… 
Ya yanlış zamanlarda doğru insanları karşına çıkarır ya da yanlış insanla; zamanını harcatır. 
Lucius Annaeus Seneca