İyi yazı yazmak kişiyi başarıya taşıdığı gibi, sosyo- kültürel anlamda, O'na çok büyük katkı sağlayacaktır.

 Konuşma becerisi ve iletişim dilinde olumlu etkiler yaratacak, özgüveni destekleyecektir. Anne ve baba olarak çocuklarınıza etkili iletişimi öğretebilir, eğitimde başarılı olmalarını sağlayabilirsiniz. Akademik olarak ders başarısını yukarıya çıkarabilirsiniz. Bunun için yazarak çalışmaları, yazmaları, yazarak, rahatlamaları yazarak, öğrenmeleri yazarak bilginin kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Çocukların anlama, anlatılanı kavrayabilme, duyduğunu düşünebilmesi, olumlu ve olumsuz eleştirilere açık olması, kendi eleştirisel yeteneğini geliştirmesi ve yazma becerisi ile orantılı gelişir.

Şöyle bir çocukluğumuza gitsek...

Hani günlük tutardık. Hayal kırıklıklarımızı, korkularımızı kaygılarımızı, yazar bazen de asla unutmayacağımız o muhteşem haberleri yaşadığımız, neşeli güzel dakikaları yazarak ölümsüzleştirirdik.

Bir güzel saklardık günlüklerimizi.

Sonra kilitlileri çıktı...

Anahtarınızı sakladığımız yeri unutur, arardık bir telaş anahtarı.

Kim bilir kaçımız kırmıştır anahtarı bulamadığında...

Sanki gizli bir dünyaydı. Yazdıkça rahatlar, yazdıkça gelişirdik. Bugünlerde kırtasiyeye girip çıkarken görüyorum ki günlükler fazlasıyla geri gelmiş. Çünkü yazma bir ihtiyaçtır aslında ve yazarken birey kendini yeniden tahlil eder. Yeniden gözden geçirir günlük yazmayı. Tekrar denemek ister misiniz günlük tutmayı...

Çocuğunuza günlük tutturmayı deneyebilirsiniz.

Bu arada araştırmalar düzenli olarak günlük tutmanın kaygı ve stres seviyelerini azalttığını, genel olarak da zihinsel sağlığa iyi geldiğini göstermiştir.

Okuma ve okuryazarlık yazma becerilerinin temeli kitap okumaktır. Gazete dergi, kitaplar ve makaleler dahil olmak üzere çok çeşitli okumak gerekir. Okudukça kelime dağarcığı artar, gramer doğrulaşır. Anlama seviyemiz en üst noktaya çıkar.

Okuma yazma bir bütündür aslında. Çocuklarımıza örnek olmalı, oku diyen değil, okuyan ebeveynler görmeliler.

Günlük, şiir, hikaye, masal, neden yazmayalım ki?

Sizin dünyanız, sayfanız...

İstediğiniz gibi yazın...