Bir 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, bu defa 50’sinden sonra bir üniversite öğrencisi olarak, öğretmenliğin ne kadar kutsal bir meslek olduğunu bir daha görme fırsatı bulmuş bir öğrenci psikoloji ile yazıyorum.

Öğretmen (öğreten) küçük-büyük, kadın-erkek bu kutsal görevi layıkıyla yapan tüm öğretmenlerin gününü kutluyor, ellerinden öpüyorum.

Kıymetli okuyucularım...

Bundan; 30-40 yıl önce ilk eğitim gördüğümüz dönemlerde, öğretmenlerimize olan saygıyı, anne ve babaya olan saygıyla aynı kefede tuttuğumuzu hatırlıyorsunuzdur.

Öğretmenlerimizin o günün zor şartları altında, bizlere A,B,C’yi ne kadar büyük bir heyecan ve iştah içinde öğrettiklerini dün gibi hatırlarız.

Yalova Yusuf Ziya İlköğretim Okulunda ki ilk öğretmenim Jale öğretmenimin yüz suretini, 45 yıl geçmiş olmasına rağmen hala hafızamda tuttuğumu bilmenizi isterim.

Gençlik yıllarım daha 18 yaşındayken, yaptırdığımız evin kapı ve pencerelerini, ilköğretim okulunda ki ikinci öğretmenim olan Mehmet Emin Er’in babasına ait marangozdaki ustaları tarafından yaptırırken, Mehmet Emin Er öğretmenimin benimle duyduğu gururu yüzünden okuduğunu o gün hissetmiştim.

Emekli olduktan sonra, yıllar sonra Cumhuriyet Halk Partisinde siyaset yapan Yalova İmam Hatip Lisesinde ki edebiyat öğretmenim Kemal Sürel’in, Yalova’nın çıkarları noktasında ortak bir paydada siyasetçi-gazeteci olarak hizmetler veriyor olmasının benim için çok anlamlı....

28 yıllık gazetecilik meslek hayatımda, Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çok kıymetli öğretmenlerinin, yıllar sonra idareci konumunda görev yaptıkları süreçlerde ki sağlıklı iletişimlerimiz sayesinde yüzlerce öğrenciye dokunduğumuz için de çok gururluyum...

Yalova Üniversitesi’nde görev yapan birbirinden kıymetli öğretim üyeleri ve idarecilerle yaptığımız çok önemli ve anlamlı projeler ile Yalova Üniversitesi’nin Türkiye’de ve dünyada marka olması yolunda gösterilen gayretlerin olduğunun da bilinmesini isterim.

Yalova’da eğitim veren; Güçlü Okulları, Uzman Koleji, Bilge Okulları, Uğur Okulları, Bahçeşehir Koleji, Yalova Lisesi, Yalova İmam Hatip Lisesi ve adını daha sayamadığımı devlet-özel onlarca eğitim kurumlarının çok kıymetli idareci ve öğretmenleri ile ortak paydamız olan eğitim konusunda ki çalışmalarının haber olarak kamuoyu ile paylaşılmasında ki destek, gayretlerimizin olduğunu da hatırlatırım. 

Yalova’nın Çiftlikköy ilçesi Siteler Mahallesinde büyük 2009’lu yıllarda eksikliği görülen ortaokul ihtiyacının, halen Siteler Mahallesi Muhtarı olarak görev Hasan Kaya’nın ısrarlı çalışmaları, Çiftlikköy ve Manşet Gazetelerinin ise okul ihtiyacını gündeme getiren onlarca haberleri sonrası, bu okulun Şehit Ömer Halis Demir Ortaokulu unvanıyla, 2016 da eğitim ve öğretime başlayarak yüzlerce öğrenci ve onlarca öğretmen ile eğitim veriyor olmasından dolayı, yapılmında emeğim geçtiği için bugün çok gururluyum...

Gazetecilik meslek hayatımda, ihtiyaç sahibi öğrencilerin, gerek gıda, gerek giyecek, gerek burs desteği almaları için yayınlarız kanalıyla sağladığımız imkanlarla, öğretmen ve öğrenciye olan sevgi ve saygımın had safhada olduğu bir dönemde, İstanbul Beykent Üniversitesi Yüksek Meslek Okulu Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü öğrencisi olarak, haftanın 4 günü yüz yüze eğitim veren okulumuzun tüm hocalarına ve Yalova Gazeteciler Cemiyeti ile Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu çatısı altında ki onlarca öğretmen olan Cemiyet Başkanlarımız ile öğretmen eşlerinin, Öğretmenler Gününü kutluyorum.