Love Hotel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı hem üniversitenin gerçekleştirdiği faaliyetleri anlattı hem de birçok müjde verdi. 22 aydır bu görevi yaptığını söyleyen Bahçekapılı birçok çalışma ve projeye imza attıklarını söyledi.

Toplam 18 bin 970 öğrenci var

Geçen yıl üniversitenin yüzde 102’ye ulaşan bir doluluk oranını yakaladığını dile getiren Bahçekapılı, “Bu bizim için ciddi bir rakam. Bizim bin 398 yabancı öğrencimiz ve toplam 18 bin 970 öğrencimiz var. 81 ilin tamamından öğrenci alabilmeyi başardık. Çoğunlukla Marmara Bölgesi’nden öğrenci aldığımızı belirtmek isterim” dedi.   

Üniversitenin kimseye borcu kalmadı

Artık Yalova Üniversitesi’nin kimseye borcu kalmadığını söyleyen Bahçekapılı, “200 milyon TL’nin üzerinde borç kapandı. Morfoloji binamızın tüm borçları ödendi. Sanat Tasarım Fakültemiz 12 milyon TL’lik bir projeydi. Bizim şu ana kadar ödediğimiz para 60 milyon. Allah nasip ederse Nisan ayında 7 milyon TL ödeme yaparak bunu da üniversitemize kazandırmış olacağız. Sanat Tasarım Fakültemizin yüzde 95’i bitti. Şu an iç kısımda yenilikler yapıyoruz. Mayıs ayında inşallah açılışını yapacağız” diye konuştu.

Şehrin en büyük kütüphanesi inşa edilecek

Yalova Üniversitesi ve Yalova’nın önemli bir eksikliğinin kütüphane olduğunu dile getiren Bahçekapılı, “Üniversitemizin kütüphanesi ve yemekhanesi yok. Kütüphanemiz ve yemekhanemiz 10 bin metrekare alan üzerine 300 milyon TL yatırımla inşa edilecek. Bugün itibariyle proje ihalesine çıktık. Şehrimizin en büyük kütüphanesi ve yemekhanesini inşa ediyoruz. Mayıs ayında temeli atılacak. Kütüphanemiz Yalova halkına da açık olacak” şeklinde konuştu.

66 milyon 716 bin TL’lik bütçe aldık

Bankaların Günlük Para Çekme Limitleri Değişti Bankaların Günlük Para Çekme Limitleri Değişti

Üniversitenin borçlarını ödemenin dışında 66 milyon 716 bin TL’lik öğrencilerin eğitim niteliğini arttıracak bir bütçe aldıklarını ekleyen Bahçekapılı, “Bu bütçeyle öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu laboratuvarları kurmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda Mühendislik Fakültemizin farklı bölümlerini laboratuvarlar kurmaya çalıştık. Bu da yetmez devam edeceğiz” sözlerini sarf etti.

Spor bilimlerine yeni salon yapacağız

Mehmet Okul Kongre ve Kültür Merkezi’ni başarıyla açtıklarını hatırlatan Bahçekapılı, sözlerine şöyle devam etti: “Kongre merkezimiz hem üniversitemizin hem de şehrimizin bir ihtiyacıydı. Mehmet Okul’u da hayırla yad edeyim. Yakında inşallah üniversitemizde yine spor bilimlerinin bir salonu var. Onu da bir hayırseverimizin yaklaşık 3 buçuk milyon TL’lik desteğiyle orayı da yapacağız” dedi.  

Türkiye’de bir ilk: Deprem, yangın ve su altı eğitim merkezi yapılıyor

Yalova Valiliği ve Yalova AFAD Müdürlüğü’nün desteğiyle Türkiye’de hiçbir yerde olmayan bir çalışmaya imza atacaklarını kaydeden Bahçekapılı, “İlk defa Yalova’da oluyor bu çalışma. Aynı anda deprem, su altı ve yangın eğitimlerinin yapılabildiği ve yaklaşık 25 milyon TL’lik bir merkez projesi bu. Şu an bizim yer desteğimiz, AFAD’ın da maddi desteğiyle yapılıyor. Şu an birinci etabı tamamlandı. Türkiye’de ilk olması hasebiyle çok kıymetli olduğunu ifade edeyim” açıklamasını yaptı.  

Afiliasyona hazırız, Mart ayında imzalanacak

Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını da Bahçekapılı, afiliasyon süreci ve Eti Bank arazisinin son durumu hakkında bilgiler verdi. “Afiliasyon sürecine her iki tarafın da hazır olması gerekiyordu. Biz çok istiyoruz, Yalovalı hemşerilerimiz çok istiyor, bakanlık da istiyor ama hazır olma durumu gerekiyordu. Bize düşen vazifeler vardı. Biz bakanımızla yaptığımız görüşmede afiliasyon daha önce başlayan bir süreçti. Bakan bey bize ‘afiliasyon istiyorsunuz ama bir tane doktorunuz yok, binanız yok’ diyordu. Bakan bey haklıydı. Çünkü fakülteyi kuruyorsunuz bir tane hoca alınmamış. Biz bu süreçte göreve geldiğimiz günden beri 22 ayda rekor bir alım yaptık. Kadrolarımızın yüzde 50’sini Tıp Fakültesine ayırdık. Afiliasyona hazır olabilmek için. Bu sayede şu an 45 doktorumuzu üniversitemiz ve şehrimizle buluşturduk” diyen Bahçekapılı, şöyle devam etti: “Şu an Yalova’da çok önemli ameliyatları bizim arkadaşlarımız yapıyor. Afiliasyonun tamamlanmasıyla birlikte 45 hocanın tamamı burada çalışmaya başlayacak. Şu an 20’nin üzerinde doktorumuz çalışıyor. Diğer kalan kısmı da afiliasyonla çalışacak. Bir de devlet hastanesindeki 8 doktor aslında bizim hocamız. Bizim hoca eksikliğimiz vardı. Bakanlık da afiliasyonla ilgili bir yönetmelik hazırlıyordu. Bu da geçen ay tamamlandı. İlki doktorlar içindi. İki hafta önce Sağlık Bakanlığımız bir yönetmelik yayınladı. İşte bu bahsettiğimiz afiliasyon süreciyle ilgiliydi. Cumhurbaşkanımız Yalova’ya geldiğinde bakanımızla görüştü. Bakanımız da zaten buna işaret ettiği kendisi. Dedi ki ‘Sayın Cumhurbaşkanım afiliasyon imzalanacak. Bizim yönetmelik vardı, yayınlıyoruz. Cumhurbaşkanımız geldikten bir gün sonra yayınlandı. Yönetmelik çıktı. Bakanlık tarafı da, üniversite tarafı da tamamlandı. Şimdi biz afiliasyona hazır hale gelmiş olduk. Bakanımızın o gün ki ifadesiyle Mart ayı gibi bir aksilik olmazsa afiliasyonun imzalanacağını ifade etti. Biz şimdi o süreci bekliyoruz.”

Eti Bank arazisi yeniden bizim

Eti Bank arazisiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Bahçekapılı son olarak şunları söyledi: “Eti Bank arazisi bizim. Sayın Cumhurbaşkanımızla yaptığımız görüşmelerde, sağolsun AK Parti vekillerimiz Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol’un da bu arazinin yeniden bizde kalması noktasında büyük emekleri oldu. Kendilerine teşekkür ediyorum. Biz burayı aldık. Şundan herkes emin olsun bize yeniden tahsisi gerçekleşti ve üniversiteye odaklı ama şehrin gerçeklikleriyle de uyumlu, içerisinde eğitsel yapı olmak kaydıyla kongre merkezi olacak şekilde bir çalışma olacak. Bu çalışmayı seçimden sonra başlatacağız. Hatta yeni bir bilgi olarak söyleyeyim: Dün akşam Cumhurbaşkanlığımızdan gelen bir bilgiyle Cumhurbaşkanımız bize beklememizi söylemişti. ‘Seçimi bekleyin, seçim geçsin ondan sonra önümüze bakalım’ demişti. Dün akşamki bilgi o şekilde geldi ve inşallah dediğim gibi şehrimizin desteği, siyasetçilerimizin desteğiyle birlikte Eti Bank Arazisini hem üniversitemize hem de Yalova’ya yakışır bir şekilde değerlendireceğiz. Dediğim gibi yer bizim. 2 yıldır Eti Bank arazisi bizde değildi. Boşta duruyordu. Biz bu Aralık ayında vekillerimizle birlikte bu işe girdik ve yeri yeniden üniversiteye kazandırdık.”

Haber ve Fotoğraf: Mustafa Turan 

Editör: Manşet Gazetesi