İsrail'in ateşkes teklifini duyuran Biden: Savaşın sona erme zamanı geldi
ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in Gazze’de yürüttüğü savaşın sona ermesinin zamanının geldiğini söyledi ve üç aşamalı ateşkes planını duyurdu.

kalıcı olarak sona erdirilmesini öngören ikinci aşamaya geçilecek. Müzakereler 6 haftadan fazla sürerse ateşkes, görüşmeler sürdüğü sürece devam edecek.

- İkinci aşamada kalan tüm rehinelerin serbest bırakılması karşılığında takas olacak ve İsrail güçleri geri çekilecek.

- Üçüncü aşamada Gazze için büyük bir yeniden yapılanma planı olacak.

Gazze'de Kurban Bayramı ve  Enkazların Gölgesinde Bayram Namazı Gazze'de Kurban Bayramı ve Enkazların Gölgesinde Bayram Namazı

- Bu teklif şu an masada ve ihtiyacımız olan şey bu.

- Hamas artık 7 Ekim’deki gibi bir saldırı gerçekleştirecek güçte değil.

- İsrail’de bazı kişilerin bu plana katılmayacağını biliyorum. Buna hükümetten bazıları da dahil. İsrail yönetimini her türlü baskıya rağmen bu anlaşmayı desteklemeye çağırıyorum.

- İsraillilerden geri adım atıp, bu an kaybolursa ne olacağını düşünmelerini istiyorum. Bunun gibi kapsayıcı bir yaklaşımla daha güvenli bir İsrail olacaktır.

- ABD, Lübnan sınırında da bir çözüm bulunmasına yardımcı olacak.

- Bu anlaşma İsrail’in, Suudi Arabistan da dahil olmak üzere bölgedeki ülkelere daha fazla entegre olmasına yardımcı olabilir.

- Hamas bu anlaşmayı kabul etmeli. Elbette çözülmesi gereken bazı farklılıklar olacaktır.

- Filistinliler tam bir cehenneme katlandı, çok sayıda sivil öldürüldü. Bu savaşın sona erme zamanı geldi."

ÖNERİ HAMAS’A PERŞEMBE SUNULMUŞ

Reuters’ın aktardığına göre, üst düzey ABD’li bir yetkili, yeni ateşkes önerisinin Hamas’a perşembe günü sunulduğunu kaydetti.

Yetkili, önerinin her aşamasının yaklaşık 42 gün olduğunu belirtti. İsmi paylaşılmayan ABD’li “Yeni öneri, Hamas’ın birkaç önce sunduğu teklifle neredeyse aynı” dedi.

Kaynak :Sözcü.com

Kaynak: Sözcü.com