Türkiye Gürcistan  Karşılaşması Sonucu Türkiye Gürcistan Karşılaşması Sonucu

Yalova’nın tarihi simgelerinden biri olan ve uzun süredir harabe halde bulunan Donanma Tesisleri yıkıldı. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından imzalanan protokolle İl Özel İdaresi’ne kiralanan yerde Yalova’nın yöresel ürünlerinin yer aldığı bir gastronomi noktası oluşturulacak. 

Bugün başlanan yıkım çalışmaları kapsamında Yalova Donanma Tesislerine gelen Yalova Beleyesi çalışanları ve iş makineleri yıkımı gerçekleştirdi. İş makineleriyle yıkılan Yalova Donanma Tesislerinden geriye moloz yığınları kaldı. 
Öte yandan tesisin yerine yapılacak proje de netlik kazandı. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından Yalova Belediyesi’ne kiralanan ardından belediye tarafında özel bir şahsa ihale edildikten sonra şahsın burayı işletmemesi sonrasında metruk bir yapıya dönüşen Donanma Tesisleri ihale süresinin sona ermesi ile birlikte yeniden Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na iade edilmişti. 
İl Özel İdaresi talip oldu 
Yasal olarak şahıslara kiralanamayan binaya Yalova İl Özel İdaresi talip oldu. Bu talep Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından da olumlu karşılanarak yaklaşık 2 ay önce imzalanan protokolle işletme hakkı Yalova İl Özel İdaresi’ne verildi. Yasal işlemlerin tamamlanması sonrasında binanın yıkımına başlandı. Yalova Belediyesi tarafından yapılan yıkım çalışmalarının tamamlanması sonrasında bu noktaya Yalova’ya değer katacak bir gastronomi noktası oluşturulacak. Proje çalışmalarına başlanan bina için İl Özel İdaresi Yalova Belediye Meclisi’ne başvuruda bulunarak burada imar değişikliği talep etti. Haziran ayında Yalova Belediye Meclisi’ne gelecek olan talep meclis tarafından onaylanırsa İl Özel İdaresi Donanma Tesislerinin yerine bodrum artı 1 kat olacak şekilde bir bina inşa edecek. Bina inşa edilirken ise halen mevcut olan yasal sıkıntılar ortadan kaldırılacak ve mevzuata uygun bir yapı oluşturulacak. 
Binanın bodrum kısmı mutfak olarak inşa edilecek. Üst kısmında ise İl özel İdaresi tarafından işletilecek olan bir gastronomi noktası yer alacak. Burada Yalova’ya özgü yemekler servis edilecek. Bina, Yalova’ya uygun bir mimari kimlik ile tasarlanıyor. Proje çalışmalarının tamamlanması sonrasında Projeler Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na gönderilerek onaylatılacak. Onayın ardından İl Genel Meclisi gündemine gelecek olan projenin bütçesi oluşturulacak ve sonrasında da yeni bina için ilk kazma vurulacak. 

Editör: C.A Admin