Yalova Valiliği İl Özel İdaresi Fıstıklı sahilindeki alanda 200 dönümlük alanın imar palanlarını yaparak, doğal güzelliklerin bozulacağını söyleyen köylüler, betonlaşmaya ve şehirleşmeye karşı olduklarını belerterek bundan vazgeçilmesini istediler.

Gemlik İlçe sınırları içindeyken, Yalova İli sınırları içine alınan Fıstıklı Köyü’nün ünlü sahilleri, Yalova Valiliği Özel İdaresi tarafından yaklaşık 200 dönümlük alanda imar çalışmalı başlatılmasına sahilde evleri bulunan köylüler tepki gösteriyor.
 

Yalova Valiliği İl Özel İdaresi’ne dilekçelerle başvuran Fıstıklılar, sahildeki evlerin 1950’li yıllarda yapıldığına dikkat çekerlerken, Fıstıklı sahilinin Gemlik Körfezi’nin en güzel doğasına sahip, denizi ve kumuyla Körfezin incisi olduğunu belirtirlerken şunları söylediler:
“Yalova Özel İdaresi tarafından başlatılan imar çalışmaları yaklaşım 200 dönüm alanı kapsamaktadır.  Bu alanda yapılanma yüzde 70’e yaklaşmaktadır. Körfezin en geniş turizm işletmeciliğinin bulunduğu bir alandır. Yapılacak imar planını halkımızın yüzde 90’ı istememektedir. Bu isteksizliği belirten dilekçeler İl Özel İdaresi yönetimine verilmiştir. İlgililerle yapılan iki toplantıda da sahil halkının isteklerini kendilerine bildirmişlerdir. Ancak bugüne kadar herhangi bir işlem yapılmamıştır. Bu plan birkaç kişinin isteği ve menfaati sonucu yapılmaktadır.  Sahil Bölgesinde uygulanmak istenen imar planı bölgenin tarihi ve kültürel yapısını bozacaktır. Yine doğal güzelliğimiz olan kumsalımıza yol yapılma hedefi bulunmaktadır. Böylece doğal güzelliklerimiz ortadan kaldırılacak, turizm cenneti olan sahilimiz ve köyümüz betonlaştırılıp, doğallıktan çıkarılarak şehirleştirilecektir. Fıstıklı sahilinin doğal güzelliklerin korunmasını istiyoruz. Şehirleşmeye karşıyız.” Fıstıklı sahilinin imara açılması hazırlıklarına çevreci kuruluşlarında tepkili olduğunu söyleyen köy halkı, bunların da yakında harekete geçeceklerini söylediler.

Tarkan "Kuantum 51" Albümü İçin 20 Milyon Harcadı Tarkan "Kuantum 51" Albümü İçin 20 Milyon Harcadı

Editör: Manşet Gazetesi