Ülke genelinde olduğu gibi Yalova’da da okul müdürü İbrahim Oktugan’ın cinayete kurban gitmesi protesto edildi. Sabah saatlerinden itibaren iş bırakma eylemi düzenleyen ve Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasının önünde toplanan sendika üyesi yüzlerce öğretmen, meslektaşlarının cinayete kurban gitmesini protesto etti.

Korkunç cinayetin detayları ortaya çıktı Korkunç cinayetin detayları ortaya çıktı

“Eğitimde şiddet yasası çıkartın”  

İlk olarak Eğitim İş, Eğitim Sen, Anadolu Sen ve Hürriyetçi Eğitim Sendikası Yalova temsilcileri ve üyeleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasının önüne geldi. “Okullarda ölmek istemiyoruz” şeklinde slogan atan öğretmenler, “Eğitimde şiddet yasası çıkartın. Yeter artık” yazılı dövizler taşıdı.

“Can korkusuyla çalışmak istemiyoruz”

Eğitim İş Sendikası Yalova Temsilcisi Mustafa Aşina ve Eğitim Sen Üyesi Özgür Girişen okudukları ortak metinde okul müdürü İbrahim Oktugan’ın öğrencisi tarafından öldürülmesini kınadı. Açıklamada “Artık yeter. Can korkusuyla çalışmak istemiyoruz. Can güvenliğimiz sağlansın, gerekli tedbirler alınsın. Önceki gün ömrünün büyük bölümünü eğitime ve öğrencilerine adamış olan bir meslektaşımızı hayattan ve öğrencilerinden koparan ne basit bir öfke krizi ne failin öğrenci oluşu ne de failin uyruğu ile ilgilidir. Bugüne kadar eğitimden sorumlu olanların yaptıkları açıklamalarda eğitimde yaşanan olumsuzlukların sorumlusu olarak öğretmenleri göstermesi, CİMER uygulamasının bizlere karşı bir sopaya dönüştürülmesi, MEB’in eğitimde yaşanan sorunlara çözüm üretmek yerine öğretmenleri ve idarecileri veli/öğrenci karşısında tek muhatap olarak bırakması, bugün yaşananlara zemin oluşturmuştur. Buradan Milli Eğitim Bakanı’na soruyoruz; okulda şiddeti önlemek için daha kaç eğitim emekçisinin can vermesi gerekiyor? İktidarın ve MEB’in plansızlığı nedeniyle okullarımız güvenlik açısından ciddi risk altındadır. Okullarımızdaki güvenlik açığının faturasını canımızla mı ödeyeceğiz? Buradan bir kez daha altını çiziyoruz. Her suç gibi bu suçun da azmettiricileri olduğunu biliyor ve onları çok iyi tanıyoruz. Kendimizin ve öğrencilerimizin canından endişe ederek okula gitmek istemiyor, can güvenliğimizin olmadığı bir eğitim sistemini kabul etmiyoruz. Artık yeter. Can korkusuyla çalışmak istemiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“Şiddetle sonuna kadar mücadele edeceğiz”

Daha sonra Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önüne gelen Türkiye Kamu-Sen ve Yalova Türk Eğitim Sendikası üyesi öğretmenler de meslektaşlarının cinayete kurban gitmesini protesto etti. Türkiye Kamu-Sen Yalova Şube Başkanı Mustafa Deviren yaptığı açıklamada “Kamuoyunu ve eğitim camiamızı büyük yasa boğan şiddet olaylarına bir yenisi daha eklendi. İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde okul müdürü olarak görev yapan İbrahim Oktugan, bir öğrenci tarafından menfur bir saldırıyla silahla vurularak canice öldürüldü. Öncelikle kıymetli meslektaşımıza Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve eğitim camiamıza başsağlığı diliyoruz. Okullarımızda öğretmene şiddet, mobbing, taciz, itibarsızlaştırma vakaları ciddi önlemlerin, yasal düzenlemelerin ve esaslı politikaların hayata geçirilememesi nedeniyle maalesef had safhaya ulaşmıştır. Disiplin yönetmeliklerinin yetersizliği, eğitimcilerin itibarını zedeleyen ve sadece adı değişen öğretmeni şikâyet hatları, öğretmenlik mesleğinin mülakat, torpilli yönetici görevlendirmeleri, rotasyon, performans, şeffaf olmayan ödül ve ceza gibi uygulamalarla rencide edilmesi hem ekonomik ve sosyal hem de özlük haklarının gasp edilmesi, eğitimcilerimizi tahkir eden yayın, tutum ve açıklamalar, “eti senin kemiği benim” şeklindeki güven ve teslimiyet anlayışının çok gerilerde kalması tüm bu şiddet olaylarına zemin hazırlamaktadır. Türk eğitimcileri olarak şiddetle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Vandallara teslim olamayacak, bu vahşet olaylarının önüne geçilmesi için gerekli tedbirler alınana kadar konuyu gündemde tutmayı ve farkındalık oluşturmayı sürdüreceğiz. Eğitimcilerimizin can güvenliğinin sağlandığı çalışma ortamlarına kavuşması en büyük temennimizdir. Şuurlu nesiller yetiştirmek biz eğitimcilerin olduğu kadar ailelerin de en önemli görevidir.

Buradan bir kez daha ailelerimize ve tüm topluma çağrıda bulunuyoruz: Öğretmenlere verdiğimiz değer çocuklarımızın geleceğine yönelik verdiğimiz kıymettir. Bu bilinçle hareket etmek milli bir ödevdir” sözlerini sarf etti.

Son olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne gelen Eğiitim Bir- Sen Yalova Şubesi üyesi öğretmenler de meslektaşlarının cinayete kurban gitmesini protesto etti.