Marmara Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde deprem Marmara Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde deprem


Yalova Belediyesi'nin 86 işçiyi işten çıkartması sonrasında meydanlara inen işçiler ve sendika, yeniden eylem yaparak grev kararı aldıklarını açıkladı. Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde toplanan işten çıkartılan Yalova Belediyesi personelleri düdükler çalıp sloganlar atarak Yalova Belediye Başkanı Mehmet Gürel'i protesto ettiler.

“Göreve dönene kadar greve devam edeceğiz”

İşçilerin bağlı olduğu Hak-İş Konfederasyonu Bursa İl Başkanlığı da burada bir basın açıklaması yaparak işçilerin haklarını korumak için ellerinden gelen ne varsa yapacaklarını dile getirdi. Burada alınan grev kararını da Yalova kamuoyu ile paylaşan Hak-İş Konfederasyonu Bursa Şube Başkanı Mustafa Yavuz, 86 işçi görevlerine geri dönene kadar da grevin sürdürüleceğini ifade etti. Yalova Belediyesi yönetiminin çalışanları ile hesaplaşma yolunu seçtiğini dile getiren Yavuz, "Yalova Belediyemizde 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle yürüttüğümüz sözleşme sürecimiz, Yalova Belediyesi işçisinin sofrasına konulacak bir dilim ekmeğin mücadelesiydi. Bu mücadelemizin meyvesi 22 Ocak tarihinde gerçekleştirilen imza töreni ile âdeta bir düğün havasında tüm emekçilerimiz ile birlikte kutlanmıştı. Fakat geldiğimiz noktada emekçi kardeşimiz Nisan ayından itibaren maaşını taahhüt edilen ödeme tarihinde alamıyor. Maaş ödemesinde yaşanan ciddi gecikmeler ve taksitlere bölmeler, yapmış olduğumuz mesailerin ve ikramiyelerimizin ödenmemesi emeğinden başka hiçbir sermayesi olmayan işçi ve emekçileri borç batağına sürüklemiştir. Kirada bulunan arkadaşlarımız kiralarını ödeyemedikleri için ev sahipleri tarafından evlerinden çıkartılmaktadır. Bu gün geldiğimiz noktada Yalova Belediyesi yönetimi çalışanlarıyla hesaplaşmaya kalkmıştır. Yalova Belediyesi işçisi ise, işten çıkarılan 86 arkadaşımız için onurlu bir duruş sergilemiştir. Bu düzene dur demek, hak ettiğimiz değeri, emeğimizin karşılığını alabilmek, haksız yere işten çıkarılan üyelerimizin geri döndüğünü görmek için bugün itibariyle temizlik işlerinde ve diğer tüm birimlerde iş durdurma kararı alarak uygulamaya geçirmiş durumdayız. Bizler grevin meraklısı değiliz, grev yapmış olmak için greve çıkmayız. Ancak! Çözümsüzlüğe itilirsek, çıkmaza sokulsak, emek, alın teri ve akıl terimiz için başka çaremiz kalmamışsa; gerekirse gemileri değil, limanları da yakarız! Grevin en iyisini de biz yaparız." dedi.
 

Özgür Özel’e seslendiler
 

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Özgür Özel'e de seslenen Hak-İş Konfederasyonu Bursa Şube Başkanı Mustafa Yavuz, "Buraydan Sayın Özgür Özel'e sesleniyorum. Seçim kampanyalarınızda: Emek , emekçi , ekmek , hak, hukuk, adalet , Barış, özgürlük, kardeşlik diyerek en çok sesi çıkan sizdiniz. Mazbatalarını aldıktan sonra Yalova Belediyesi 86 arkadaşımızı, Çiftlikköy Belediyesi 9 arkadaşımızı işinden, aşından, ekmeğinden özgürlüğünden ettiler.Sayın Özgür Özel'den rica ediyoruz: Çalışanlarıyla hesaplaşmaya kalkan, çalışanlarını işinden, aşından, ekmeğinden, özgürlüğünden eden belediye başkanlarınıza artık bir dur deyin. Buraydan çalışanlarıyla hesaplaşmaya kalkan belediye başkanlarına sesleniyorum:İşçiyi hor gören, geleceğini zor görür." diye konuştu.
Eylem sırasında Yalova Emniyet Müdürlüğü de geniş güvenlik önlemleri aldı. İşçiler açıklama sonrasında meydanda kurulan çadırda düdüklerle belediyeyi protesto etmeyi sürdürdü.

Editör: Manşet Gazetesi