Birçok kuş türünün yaşam alanı olan Bafra Gölü'nde yapılan çevre temizliği şaşkınlığa neden oldu. 40 dereceyi aşan sıcağın altında saatler süren temizliğin ardından Bafa Gölü Tabiat Parkı'ndan içinden yaklaşık 1 kamyon çöp çıkartıldı.

Birçok kuş türü ve canlının yaşam alanı olan Bafra Gölü ve çevresinde yapılan çevre temizliği şaşkınlığa neden oldu. Yaklaşık 40 dereceyi aşan kavurucu sıcağın altında çalışma yapan ekipler  Bafa Gölü Tabiat Parkı'ndan yaklaşık 1 kamyon çöp çıkardı. 

GÖLÜN EKOSİSTEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Türkiye'nin doğa ve tarih açısından en güzel göllerinden biri olan Bafa Gölü, birçok kuş türüne ev sahipliği yapmaya devam ederken, Dünya Çevre Günü kapsamında bir araya gelen doğaseverler barındırdığı su kuşu sayısı nedeniyle Ramsar kriterlerini de sağlayan gölün ekosistemine dikkat çekti.

Gerçekleştirilen çevre temizlik etkinliğinde bir araya gelen doğaseverler, ellerine aldıkları çöp poşetleriyle Bafa Gölü Tabiat Parkı'nın Serçin bölümündeki çöpleri topladı. 40 dereceyi aşan hava sıcaklığına rağmen duyarsız kalmayan doğaseverler, bölgede detaylıca temizlik yaparak hem çöpleri topladı hem de farkındalık oluşturdu.

40 DERECEYİ AŞAN SICAKTA TEMİZLİK ÇALIŞMASI

Etkinlik esnasında bir kamyon çöp çıkarıldığını ifade eden Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü; "Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında, Türkiye'nin en güzel göllerinden biri olan Bafa Gölü Tabiat Parkı'nın Serçin bölümünde, çevre temizlik etkinliği yapıldı. Çevre temizlik etkinliği, Doğa Koruma ve Milli Parklar Aydın İl Şube Müdürlüğü, Söke Belediyesi, Serçin Muhtarlığı, Serçin Ekoturizm Merkezi ve EKODOSD derneği ile birçok kurum ve kuruluşun işbirliğiyle gerçekleştirildi.

ŞAHSENEM AŞKI OYUNCAK GİBİ GÖRENLERE SESLENİYOR ŞAHSENEM AŞKI OYUNCAK GİBİ GÖRENLERE SESLENİYOR

Kuşların ve yılan balıklarının yoğun görüldüğü Bafa Gölü'nün Serçin bölümünde balıkçı barınağının kuzeyinde ve güneyinde gerçekleştirilen çevre temizliğinde, plastik ağırlıklı olarak bir kamyon çöp çıkarıldı. Yaklaşık 40 dereceyi aşan aşırı sıcaklık olsa da duyarlı doğaseverler tarafından göl ekosistemini olumsuz etkileyecek tüm çöpler toplandı. İşbirliğiyle yapılan çevre temizlik etkinliğinin amacı, Aydın bölgesinin önemli doğa alanlarından biri olan Bafa Gölü'ne dikkat çekmek ve doğal ekosisteminin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için farkındalık oluşturmaktır" dedi.

Kaynak:Tv100.com

Kaynak: Tv100.com