Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nurcan Meral Özel uyarı açıklaması yaptı.

Prof. Dr. Nurcan Meral Özel, "Marmara Bölgesi'ndeki deprem performansı düşük binaların bir an önce hazırlıklı hale getirilmesi gerekiyor." dedi.

Bir TÜBİTAK çağrısına proje sunduklarını ifade ederek, "Yapay zeka uygulamalarını depremlerin hızlı çözümlerinde fazların algılanmasında ve yerbilimleri araştırmalarına adaptasyonu için rasathanede geliştirilmesini istiyorum. Teknoloji geliştirmede böyle bir hedefim var." dedi.

Marmara depremi için uyarı

Yalova'da endemik bitkiler geleceğe taşınıyor Yalova'da endemik bitkiler geleceğe taşınıyor

Marmara Denizi çevresinde istasyonlarının bulunduğunu anımsatan Prof. Dr. Özel, "2012 yılından beri Kandilli Rasathanesi'nin bir bileşeni daha oldu. Tsunami Bölgesel ve Ulusal Uyarı Merkezi olarak, 13 ülkeye hizmet veriyor. 5,5 üzerindeki depremlerde böyle bir tehlikenin olup olmadığını değerlendirip rapor ediyor. AFAD'la işbirliklerimiz çerçevesinde yeni kurulmuş 20 istasyonumuz daha var. Böylelikle Marmara'da 100'ü aşkın istasyonumuz var." diye konuştu.

Kaynak:sözcü

Kaynak: Sözcü