En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar?

2023 yılında yapılan yasal düzenlemeyle birlikte en düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak belirlendi. Ancak, 6 aylık enflasyon farkının eklenmesiyle Temmuz 2024 itibarıyla en düşük emekli maaşı kök aylığı 10 bin TL olan bir emekli için 12 bin 473 TL'ye yükseldi. Kök maaşı 10 bin TL'nin altında olanlar içinse hükümet yeni bir karar almazsa bu tutar daha düşük olacak¹².

Emekli Refah Payı Alacak Mı?

Yalova'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıl dönümü kutlandı Yalova'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıl dönümü kutlandı

Enflasyon farkına ek olarak emeklinin refah payı alıp almayacağına yönelik geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda "gündemde yok" ifadesi kullanıldı. Bu kapsamda emekliye enflasyon farkına ek olarak refah payı artışı gerçekleştirilmesi beklenmiyor¹.

KÖK MAAŞ SORUNU

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, bu ay yatacak aylıklarında yüzde 24.73 oranında zam alacak. Ancak kök maaşı düşük olduğu için zamlı maaşı bile halen ödenen

10 bin liranın altında kalacak olan emekliler bulunuyor. 1 milyon 780 bin emeklinin kök maaşı yüzde 24.73’lük zamma rağmen 10 bin liranın altında kalıyor. Üzerinde çalışılan önergeyle, bu kapsamdaki emeklilerin aylıklarında yılbaşından bu yana ilk kez reel artış sağlanacak.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik partinin MYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamada 10 bin liranın altında alan emeklilere yönelik zam çalışmasıyla ilgili soruya, “Emekli konusu ile ilgili çalışma devam ediyor. Karar verilmiş değil. Bir karar verilmediği için şu sonuç çıktı diyemeyiz. Orta vadeli programın korunması esas olmak üzere toplumun her kesiminin yanında olacağız” karşılığını verdi.

Editör: C.A Admin