Altınova’da duygulandıran görüntü: Kaplumbağayı ölümden kurtardılar Altınova’da duygulandıran görüntü: Kaplumbağayı ölümden kurtardılar

Yalova Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Kirazlı Köyü Mesire Alanı’nda düzenlenen etkinliğe Yalova Vali Yardımcısı Bahattin Atçı, protokol üyeleri, TEMA Vakfı Yalova Temsilcileri ve ilkokul öğrencileri katıldı. Etkinlik kapsamında etkinliğe Yalova Vali Yardımcısı Bahattin Atçı, protokol üyeleri, TEMA Vakfı Yalova Temsilcileri ve ilkokul öğrencileri, Kirazlı Köyü Mesire Alanı’nda çöp topladı. Renkli görüntülere sahne olan etkinlikte ilkokul öğrencileri mesir alanındaki çöpleri toplamak için birbirleriyle yarıştı.

Orman yangınlarının yüzde 90’ı insan kaynaklı

Yalova Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Orman Benim Kampanyası hakkında bilgi verildi. Açıklamada “Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin de etkisiyle orman yangınlarının oluşma riski her geçen gün daha da artıyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarımızda öncelikli stratejimiz; yangın öncesi alınması gereken önleyici tedbirlerdir. Son 10 yılın yangın istatistiklerine baktığımızda, çıkan orman yangınlarının %90’ının insan kaynaklı çıktığı görülmektedir. Günümüzde çıkan orman yangınları değişen meteorolojik veriler ve hâkim olan kuraklıklar nedeniyle oldukça masraflı ve riskli bir mücadeleye dönüşmüştür.  Ülke olarak değişen bu şartlara uygun olarak müdahale kapasitemizde ciddi artışlar yapılmıştır. Ancak geldiğimiz noktada bu yüksek enerjili yangınlarda kapasite artışlarımız olsa bile ormanlarımızın yangınlardan zarar görmesini engellemek oldukça güç olmaktadır. Bu nedenle birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de önceliğimiz yangınların çıkmasına veya sayılarının düşürülmesine yönelik çalışmalardır.  Toplumsal bir sahiplenme ile başarıya ulaşacağına inandığımız Orman Benim kampanyası ile toplumsal farkındalık oluşturup, yangın sayılarını ciddi oranda düşürmeyi, böylece mevcut söndürme kapasitemizi daha verimli kullanarak toplumumuz için bir tehdit haline dönüşen orman yangınlarının zararlarını en aza indirmeyi hedefliyoruz. Bu çerçevede, ülkemizde orman yangınlarının önlenmesi ve olası yangın sayılarının ve şiddetinin düşürülerek çevreye olan zararlarının en aza indirilmesi, vatandaşlarımızda orman yangınlarının çıkmasını önleyici bilincin oluşması amacıyla, 3 Mayıs 2024 Cuma günü saat 10:00’da bütün il ve ilçelerimizde eş zamanlı olarak "ORMAN BENİM” “kampanyası düzenlenecektir. Söz konusu kampanyada orman içi ve bitişiğindeki yol kenarları, tarım arazileri, yerleşim yerleri ile tesislerin bitişiğinde bulunan yanıcı maddelerin azaltılması (çalı, diri örtü temizliği ve alt dal budaması), çöplerin temizlenmesi neticesinde orman yangınlarının olumsuz etkilerinin azaltılması sağlanacaktır” ifadeleri kullanıldı.