Yalova’nın ve Türkiye’nin ilk seri yoğurt üretimini başlatan firmalarından birisi olan Turnalar Yoğurt, ülkede yoğurt üretiminin önünü açtı. Uzun yıllar ulusal ve uluslararası alanda yoğurt ticareti yapan firma daha sonra iflas ederek ticari hayatını sonlandırdı. Bir süre önce hayata gözlerini yuman Turnalar Yoğurtlarının Kurucusu Muzaffer Ahmet Turna’nın adını taşıyan Türkiye’nin ilk Yoğurt Müzesi Yalova’da kapılarını açtı. YTSO binasında oluşturulan müze hakkında bilgi veren Muzaffer Ahmet Turna’nın kızı Ayşen Tüzünataç, bu müze ile hem babasının adını yaşatacaklarını hem de yoğurtun tarihin herkese anlatacaklarını dile getirdi.

Dünya’da ikinci, Türkiye’de tek yoğurt müzesi

Türkiye’de yoğurt adına ilk müzeyi açıyor olmanın heyecanını yaşadıklarını ifade eden Tüzünataç, “Muzaffer Ahmet Turna Yoğurt Müzesi Dünya’nın 2’nci Türkiye’nin de ilk Yoğurt Müzesi 4 Ocak 2024 yılında bakanlık olarak da yoğurt müzesi resmi olarak onaylandı. Bu müze hem yoğurdu, hem Yalova tarihini hem, yoğurdun tarihini hem de yoğurdun yapılışını anlatan güzel bir müze oldu. YTSO’da müzeyi ücretsiz olarak herkes gezebilir.” dedi.

 “Yalova’nın ticari mirasına sahip çıkıyoruz”

Müzenin açılış kurdelesinin kesilmesi öncesinde YTSO Konferans Salonu’nda Turnalar Yoğurtları, Muzaffer Ahmet Turna ve müzenin hazırlık aşamaları hakkında sunumlar gerçekleştirildi. Burada söz alan ve YTSO binasında böyle önemli bir müzeye ev sahipliği yapmaktan mutlu olduğunu dile getiren YTSO Meclis Başkanı Muhammet Sarıoğlu, “Turnalar yoğurtları Yalova’nın ticari bir mirasıdır. Bugün bu müze ile de Yalova’nın bu önemli mirasına sahip çıkıyoruz. Ben bu müzenin Yalova’nın turizmine de önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Ayrıca bu müze ile birlikte ilimizde daha da fazla müze açılacağına inanıyorum” diye konuştu.

“Yalova’nın turizmine önemli etkisi olacak”

Sarıoğlu’nun ardından söz alan CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan ise, “Çok büyük bir emeğin sonucunda bugün Türkiye’nin ilk Yoğurt Müzesi ilimizde açıldı. Bence de çok iyi oldu. Bugün ilimizde hangi müzeyi açarsanız açın ilimizin turizm açısından çok önemli bir etkisi olacaktır. Ben bu müzenin de ilimizin turizmini güçlendireceğine inanıyorum.”

 “Turnalar yeniden ticaret hayatına kazandırılsın”

Becan’ın ardından söz alan AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol ise Turnalar Yoğurtlarının yeniden ticaret hayatına kazandırılmasını talep ederek, “Yalova’nın tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Turnalar Yoğurtlarını her Yalovalı gibi bende çok eskiden beri tanır bilirim. Buradan bir talebimiz de olacak, yeniden bir araya gelerek Turnalar Yoğurdu işletmesini hayata geçirmelerini de istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Zor oldu ama güzel oldu”

Ayşen Tüzünataç’ın müze fikri ile geldiğinde bu sürecin zor olacağını bildiklerini dile getiren Yalova Vali Yardımcısı Mehmet Bahattin Atçı ise, “Bugün ülkemizde örneği olmayan bir müzeyi hep birlikte açtık. Burasının açılış süreci prosedürlerin yerine getirilmesi anlamında elbette biraz uzun sürdü ancak çok güzel bir eser ortaya çıktı. İlimize hayırlı olsun” dedi. Protokol konuşmalarının ardından Muzaffer Ahmet Turna Yoğurt Müzesi’nin açılış kurdelesini Yalova Vali Yardımcısı Mehmet Bahattin Atçı, AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, YTSO Meclis Başkanı Muhammet Sarıoğlu, Muzaffer Ahmet Turna’nın kızı Ayşen Tüzünataç ile kurum müdürleri birlikte keserek müzeyi gezdiler. 

Hikmet Yavuz’un Mehlika adlı şiir kitabı okuyucuyla buluştu Hikmet Yavuz’un Mehlika adlı şiir kitabı okuyucuyla buluştu

Editör: Mustafa Turan