Engelliler Haftası kutlamaları kapsamında bu yıl da gerekli kriterleri sağlayan 13 kurum ve kuruluşa Yalova Valiliğinde düzenlenen bir törenle erişilebilirlik belgeleri takdim edildi. Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, kurum müdürleri ve kuruluş yetkilerinin katıldığı törende konuşma yaptı. Erişilebilirliği çok önemsediklerini dile getiren Vali Kaya, “Bizim için her bir vatandaşımız önemli. Sokağa çıktığında her bir noktaya erişebilsin, dolmuşa ve belediye otobüsüne de binebilsin istiyoruz. Bunlar bizim için ne kadar önemli ise engelli bireylerimiz için de aynı oranda önemli. Ben anne olduğumda bunun önemini anladım. Bebek arabasını sürerken kaldırımın yüksek olmasının kaldırıma araçların park etmesinin insanın hareketini ne kadar kısıtladığını bizzat deneyimledim. Şu anda engelli değiliz. Ama 2 gün sonra engelli olmayacağımızın garantisi de yok. Dolayısıyla ben ilimizde erişilebilirlik konusunda yapılan çalışmaları son derece önemsiyorum.” dedi.

Belediye başkanlarına yol çağrısı

Konuşmasına belediye başkanlarına da seslenen Vali Kaya, “Özellikle burada belediye başkanlarına sesleniyorum. Mutlaka ama mutlaka bütün yaptıkları yol çalışmalarında engelli ve yaşlılar düşünerek erişilebilirliği sağlasınlar. Kamu kurumlarında da bazen engelli rampalarının çok dik olduğunu görüyorum. Buradan engelli nasıl çıkabilir. Sadece göstermelik olsun diye iş yapmamak lazım” diye konuştu.

Cezaya izin çıktı

Öte yandan engelli bireylerin erişilebilirliğini engelleyen ya da kısıtlayan durumlara yol açanlarla ilgili gerekli cezai işlemlerin uygulanabileceğini vurgulayan Vali Kaya, “O açıdan engellilerle ilgili erişilebilirlik komisyonunun da çalışmalarını önemsiyorum. Bugüne kadar ceza yazmamışsınız ama ceza da yazabilirsiniz. Burada amaç birilerini cezalandırmak değil onlara uyarıda bulunmak. Bazen bizler rehberlikten anlayamayabiliyoruz” şeklinde konuştu.

59 kurum erişilebilirlik belgesi aldı

Becan’dan tasarruf tedbirlerine tepki konuşması Becan’dan tasarruf tedbirlerine tepki konuşması

Burada konuşan Yalova Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Arif Laçin ise, “Şu ana kadar ilimizde 46 binaya erişilebilirlik belgesi verildi. Bugün de 13 erişilebilirlik belgesini daha takdim etmiş oluyoruz. Erişilebilirlik başta engelli bireyleri ilgilendiriyor gibi dursa da herkesin hayatını ilgilendiriyor. Erişilebilirlik herkes içindir. Bu anlamda Erişilebilirlik Komisyonumuzun para cezası uygulaması yönünde kamuoyunda ciddi bir talep geliyor. Yıllarca bu süreci rehberlik süreci ile götürdük. Ama artık ceza kesilmeye başlanacak. Amaç ceza değil teşvik etmek olacak.” dedi.

Belgeleri Vali Kaya verdi

Ardından Fuat Zileli Aile Sağlık Merkezi, Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi, Zehra Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi, Acamar Akaryakıt İnşaat San. Tic. Aş., Çiftlikköy Halk Eğitim Merkezi, Altınova Halk Kütüphanesi, Çiftlikköy Belediyesi, Çiftlikköy Kaymakamlığı, Yalova Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası Çiftlikköy Şubesi, Ziraat Bankası Çiftlikköy Şubesi ile Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne erişilebilirlik belgeleri Yalova Valisi Dr. Hülya kaya tarafından teslim edildi.