Yalova’da tüm köylere akıllı su sayacı takılması projesi start aldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel çarpıcı veriler paylaştı. Açıklamasına “Köylerimizde yoğun bir yapılaşma var. Özellikle Pandemi’den sonra köylerimiz daha cazip hale geldi. Tabi köylerimizin birçoğunda doğalgaz dolması sebebiyle köylerde vatandaşlarımız yaz- kış ikamet ediyorlar. Ciddi bir su sarfiyatı var. Şu ana kadar ciddi manada bir su sıkıntısı yaşanmadı ama bundan sonra yaşanabilir” diye başlayan Soygüzel, şunları ekledi: “Dolayısıyla akıllı su sayacı uygulamasına geçelim dedik. Bunun ilk uygulamasını geçen yıl Köydes Projesi kapsamında geçen yıl yapmıştık. Geçen yıl 2 buçuk milyon liralık akıllı saat alımı yapıldı.”

Sigaralara Dev Bir Zam Daha Geliyor Sigaralara Dev Bir Zam Daha Geliyor

“14 milyon TL’lik akıllı saat alındı”

“Bu yıl da Yalova İl Özel İdaresi tarafından İl Genel Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda yaklaşık 14 milyon TL’lik su saati alınarak öncelikle Yalova İl Özel İdaresi’nin mücavir alanında 22 köyde bu uygulanacak” açıklamasını yapan Soygüzel, şunları söyledi: “Biz su ile ilgili işletmenin de Köylere Hizmet Götürme Birliği üzerinden yürütülmesini planlıyoruz. Bu çerçevede ekipman alımı da gerçekleştirdik. 2 tane mini ekskavatör, 2 tane kamyonet, 2 tane kamyon ve 1picup alındı bu işlerde kullanılmak üzere. Ayrıca köylerimizin su kanalizasyon idaresi mantığıyla işleyen bir yapı oluşturuluyor. Bu yapı çerçevesinde akıllı saatlerinden takılmasıyla birlikte su kullanımı konusunda daha rasyonel bir çizgiye geleceğimizi öngörüyoruz. Ondan sonra da yapmamış gereken yeni yatırımlar varsa da onları da hızlıca hayata geçireceğiz.”

Proje uygulama maliyeti 43 milyon TL

Proje kapsamında 22 köye yaklaşık 6 bin 700 adet akıllı su sayacının takılacağını açıklayan Soygüzel, sayaç ücretlerinin yaklaşık 20 milyon TL olduğunu getirdi. Alınan 7 adet aracın maliyetinin de yaklaşık 23 milyon TL olduğunu aktaran Soygüzel, proje uygulama maliyetinin 43 milyon TL olduğu ifade etti.

Su tasarrufu sağlayacak”

Akıllı su sayaçlarının ön ödemeli olması nedeniyle su tasarrufu sağlayacağını dile getiren Soygüzel, “Belediyelerimiz zaten uzun yıllardır bunu uyguluyorlar. Bu uygulama suyun daha verimli kullanılmasını sağlayacak” dedi.  

Haber: Mustafa Turan 

Editör: Mustafa Turan