Kursiyerlerden muhteşem konser Kursiyerlerden muhteşem konser

 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Yalova Yerel Lezzetler Sergisi’nin açılış törenine Yalova Vali Yardımcıları Bahattin Atçı ve Deniz Pişkin ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziya Karatekin, İl Orman ve Tarım Müdürü Suat Parıldar ve davetliler katıldı. Yalova Yerel Lezzetler Sergisi kapsamında stant kuran dernek ve kadın kooperatifleri, ilin yöresel tatlarını sergileme imkânı buldu. Sergiye akın eden Yalovalılar da yöresel lezzetlerin tadına baktı.   

Karatekin: Yalova kültürlerin buluştuğu yer

Törenin açılış konuşmasını yapan Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziya Karatekin, “Yalova 93 harbinden, Osmanlı- Rus savaşlarından, imparatorluğun yıkılmasıyla birlikte balkanlardan ve bütün imparatorluk coğrafyasından ve 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Türkiye Cumhuriyeti'nin her yöresinden üzerinde yaşamak üzere gelen herkesi kucaklayan gönlü geniş bir şehir. Kendisine gelen bütün bu kitleler yemek kültürlerini de beraber getirmişler ve bu Yalova'da ciddi bir mutfak çeşitliliğinin meydana gelmesine yol açmıştır. Bunu bir zenginlik olarak görüp istifade yoluna gitmek lazım. Yalova Üniversitesi öğretim üyesi Gülsüm Yurtseven hocamız köy köy dolaşmak suretiyle bu konu üzerinde bir doktora çalışması yapmaktadır, öyle inanıyorum ki bu doktora çalışmasının sonuçlanacağı önümüzdeki yıl Yalova ve gastronomi kavramları üzerinde daha ufuklu düşünme ve değerlendirme yapma imkanına sahip olacağız.

Ve tahmin ediyorum ki Yalova çeşitlilik içeren mutfak kültürüyle farklı bir konseptin öncülüğünü yapacaktır. Bugün sizlere bu çeşitliliğin ön numunesini sunmak üzere hanımlarımız bütün hünerlerini konuşturdular birazdan Ziyaret edeceğimiz stantların her birinde bu kültürel çeşitlilik ve zenginliğin nasıl bir güzellik oluşturduğunu hep birlikte göreceğiz ben bu sergide emeği olan bütün kurum ve kuruluşları dernek ve kooperatifleri ve bütün hanımları tebrik ediyor zenginliklerimizin daim olmasını diliyor ve teşekkür ediyorum. Yalova kültürlerin buluştuğu yer ve Yalova Bu yönüyle çok güzel” ifadelerini kullandı.

Karatekin’in ardından kürsüye gelen Yalova Vali Yardımcısı Bahattin Atçı da sergide emeği geçenlere teşekkür etti. Açılış konuşmalarının ardından YAFEM Folklor ekibinin halk dansları gösterisi ayakta alkışlandı. Program protokol üyelerinin stantları gezerek bilgi almasının ardından sona erdi.

Editör: Manşet Gazetesi