Koru Beldesi Gülkent Yunus Emre Cami İmamı Cüneyt Türk, 2022 yılının Ağustos ayında beldede göreve başladı. Gelir gelmez kolları sıvayan Cüneyt Türk, Çınarcık Koru Beldesi Gülkent Yunus Emre Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Oktay Akgün’ün desteğiyle caminin tamirat ve tadilatını yaptırdı. Gülkent Yunus Emre Cami’sini kubbesinden bahçesine kadar genel bir tadilata sokan Cüneyt Türk ve Oktay Akgün, camiyi yep yeni bir görünüme kazandırdı. Tadilat işlerine Atakent Mahallesi Muhtarı Ali Başkan, cami cemaati, mahalle sakinleri ve hayırseverler de desteklerini esirgemedi. Cami içi ve dışı boyandı, ışıklandırması yenilendi, temizliği yapıldı. Ayrıca caminin altında bulunan çocuklara ve kadınlara yönelik Kur’an Kursları yenilendi. Kullanılamayacak durumda olan cami lojmanı onarıldı.

“Mahalle gençlerinin sahipsiz kaldığını gördüm”

Bununla da yetinmeyen İmam Cüneyt Türk, Atakent Mahallesi’nde yaşayan gençlerin kahvehane köşelerinde sahipsiz kaldıklarını gördü ve bu duruma gönlü el vermedi. Daha önce de Gençlik Merkezi Müdürlüğü yapan Cüneyt Türk, Gülkent Yunus Emre Cami’ne bir gençlik merkezi inşa etmek istedi. Bu fikrini Beldesi Gülkent Yunus Emre Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Oktay Akgün’e açtı. Oktay Akgün, mahalle sakinleri ve cami cemaatinden de tam destek alan Cüneyt Türk, kolları sıvayarak gençlik merkezinin inşasına başladı.

“Deprem bölgesine 3 TIR yardım gönderdik”

“6 Şubat Depremi olduktan sonra burada muhtarımız Ali Başkan ile beraber mahalledeki bütün gençleri topladık. Kendi imkanlarımızla 3 TIR yardım malzemesi gönderdik deprem bölgesine. Mahallemizin gençlerini o gün oraya bir araya topladıktan sonra bir daha bırakmadık” açıklamasını yapan Cüneyt Türk, “Gençler dışarıda ya kahve köşelerinde oturuyor ya sokaklarda banklarda vakit geçiriyor. Daha önce gençlik merkezi müdürlüğü görevinde bulundum. Burada da bir gençlik merkezi inşa etme fikri kafamda oturdu. Dernek Başkanımız Oktay Akgün de bu fikrime destek verdi. Bana ‘hocam proje senden gerisi benden’ dedi. Gençlik merkezi projemize 1 Mart itibariyle başladık. Resmi izinlerimizi aldıktan sonra mimarlarla görüştük. Mimar Murat Kaya bize projesini çizdi. Çiftlikköy Belediye Başkanı Adil Yele, haritacılığını yaptı ve krokisini çıkardı. Temeli kazdıktan sonra 2 aylık bir süreçte kaba inşaatını bitirerek bu hale getirdik. Allah hayırseverlerimizden razı olsun. Şu an bu hale geldi” sözlerini sarf etti.   

Gençlik merkezinin içinde yok yok

İnşaatın hızla devam ettiğini dile getiren Cüneyt Türk, “Gençlik merkezimiz 3 odalı olacak. Bir odasında çay alanı olacak. Bir odada gençlerin araştırma faaliyetlerinde kullanacağı internetli bilgisayar ve yazıcı olacak. Ayrıca masa tenisi, santraç ve Playstation gibi sosyalleşebilecekleri aktivite alanları yer alacak. Bir odasını da şark köşesi şeklinde oturma alanı yapacağız. Bu alanda gençler ile mahallenin yaşlı sakinleri bir araya gelerek sohbet edebilecek. Yaşlılarımız gençlerimize hayat tecrübelerini aktarabilecek. Ayrıca ilkokul ve ortaokul öğrencilerimize yönelik kurslar düzenleyeceğiz. Amacımız gençlerin buraya gelip Kuran okuması veya vaaz dinlemesi değil. Amacımız gençlerimiz dışarıda heba olmaktansa gelip burada doğru zaman geçirsinler. Zararlı alışkanlıklardan uzak dursunlar. Herhangi bir ücret de talep etmiyoruz. Zaten gençlik merkezinin anahtarını da onlara teslim edeceğiz. Tek derdimiz bu” şeklinde konuştu. 

“Hayırseverlerin yardımlarını bekliyoruz”

Projenin maaliyeti hakkında da bilgi veren Cüneyt Türk, “Biz sadece bir kısım malzemeye para verdik. İşçiliğini mahallemizde yaşayan ustalar maliyetsiz yaptı. Yaklaşık 700 bin lira işçi maliyetimiz vardı. Allah razı olsun ustalarımız hiç ücret almadılar. Hayırseverlerimiz tarafından inşaatımıza 200 bin lira bağışlandı. Bu 200 bin liranın 190 bin lirasını harcandı. Kasada 10 bin lira nakit paramız kaldı. Devletten herhangi bir yardım almadık. Sadece Koru Belediyesi’nden bize 7 ton demir, 25 metreküp beton verdiler sağ olsunlar. Hayırsever vatandaşlarımızın yardımına ihtiyacımız var. Projemize destek vermek isteyenlerden yardımlarını bekliyoruz. Biz burada herhangi bir maddi bir çıkar gözetmiyoruz. Topluma faydası olan bir yer yapmaya çalışıyoruz. Bizim milletimiz hayırda öncüdür. Biz inşaatı bu hale getirdik ama bundan sonraki süreçte maddi sıkıntılarımız var. Hayırseverlerin yardımlarını bekliyoruz” dedi.

“Koru’da yaşayan tüm gençlere açık olacak”

Gülkent Yunus Emre Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı ve iş adamı Oktay Akgün ise “2003 yılından beri Atakent Mahallesi’nde oturuyorum. 2003 yılından beri bu cami yapım aşamasındaydı. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. 2022 yılında dernek başkanı oldum ve o tarihten beri cami dernek başkanlığı görevini yürütüyorum. Cüneyt hocam 2022 yılının Ağustos ayında camimize geldi. Kendisi mesleğine aşık bir imam. Sağolsun hocam bu konuda beni hiç yalnız bırakmadı. Sürekli bana proje üretti. Bu projeler ile sürekli camimize hayır yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz. İlk olarak camimizin halılarını senede 3 defa yıkattırıyoruz. 2023 yılında camimizin komple tamirat ve tadilatını gerçekleştirdik. 2024 yılında da sağ olsun hocam gençlik merkezi projesini üretti. Bu projemizi de faaliyete geçirmeye başladık. Gençlik merkezimizin ismi Gülkent Gençlik Merkezi olacak. Merkezimiz Koru beldesinde yaşayan tüm gençlerimize açık olacak” sözlerini sarf etti.  

Yalova'da silahlı kavga dehşeti: 1 yaralı Yalova'da silahlı kavga dehşeti: 1 yaralı

“Bizden desteklerini esirgemesinler” 

Projeye destek olan tüm kurum ve kişilere teşekkür eden Oktay Akgün, son olarak şunları söyledi: “Hafriyat konusunda Çınarcık Yılmaz Hafriyatın sahibi Mehmet Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum. Bizi kırmadı geldi hayrını yaptı. Proje konusunda Adil Yele’ye çok teşekkür ediyorum. Statik işlerini Adil Yele bedelsiz yaptı. Adil Yele’ye para teklif etmemize rağmen onlar bize ‘daha yapacak üzerimize ne düşüyorsa biz hazırız’ dediler. Mahallemizde yaşayan hayırsever vatandaşlarımızdan Allah razı olsun. Kimisi nakdi yardımda bulundu kimisi de buraya gelerek günlerce tuğla taşıdı, kum çekti. Biz de daha fazla bir şeyler yapmak istiyoruz. İnşallah bu projeyi hayata geçirdiğimizde Çınarcık bölgesinde ilk gençlik merkezi olacak. Cami Allah’ın evidir. Yardım etmek isteyen tüm hayırsever vatandaşlarımızı yardıma davet ediyoruz. Daha yapmamız gereken bir sürü işimiz var. Bizden desteklerini esirgemesinler.”  

Haber ve Fotoğraf: Mustafa Turan