Mert Arda Çetin İstanbul Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümünü’nde eğitim görüyor. 2020 yılından itibaren Dj'lik ve müzik prodükerlüğü yapan Mert Arda Çetin, Türkiye’nin en genç Dj’i unvanını taşıyor. Konuk olarak katıldığı Radyo D Radyo Makinesi programında Türkiye’nin en genç Dj’i olarak tanıtılan Mert Arda Çetin, gazetemize kariyerini ve başarılarını anlattı.

Çocukluk hayalimi gerçekleştirdim

Konuşmasına “19 yaşındayım. Öğrenciyim. Bir yandan okuyorum bir yandan müzik işiyle uğraşıyorum. Hem müzik yapımı hem de DJ olarak sahne almak olsun bu şekilde hayatımı sürdürmeye çalışıyorum” diye başlayan Mert Arda Çetin, “Babamdan dolayı çocukluğumdan beri elektronik müzikle büyüdüm. Çocukluğumdan beri DJ olabilmek veya çok yüksek sesle müzik dinleyebilmek benim için bir tutku. Çocukluk hayalimi gerçekleştirdiğim için çok mutluyum” şeklinde konuştu.

Birçok ünlü isimle sahne aldım

İstanbul ve Bodrum’da birçok gece kulübünde Dj olarak sahne aldığını söyleyen Mert Arda Çetin, “İstanbul Beylikdüzü ekinoks bölgesinde yaklaşık 4 adet kulüpte sahne aldım. Bunlardan en çok çalıştığım yer Club Dali oldu. Birçok ünlüyle de sahne aldım. Club Dali’de Kenan Doğulu, Rapçi Ramiz, Yağız Junior ile sahneye çıktım. Sonrasında kariyer odaklı Çağla Müzik ile sahne aldım. Ayrıca Bodrum’da 3 kulüpte çalıştım. Birisinin müzik direktörüydüm. Birinci çalıştığım yer Hande Yener’in adıyla geçen Sebastian Kulübü. Müzik prodükörü olarak son zamanlarda beni de yetiştiren abilerimden biri olarak Can Demir’i örnek alıyorum. Can Demir’i çok başarılı buluyorum. Can Demir ile de sahne aldım. Ayrıca ünlü DJ’ler arasında Tufan Tural, Halil Vergin ve Onur Suygun ile sahne aldım” açıklamasını yaptı.

Hedeflerim yüksek

Müzik piyasasında hedeflerinin olduğunu anlatan Çetin, şöyle devam etti: “İleride çok daha bir aranjör ve prodükör olabilmek benim en başlıca hedefim. Müzik bana çok fazla şey anlam ifade ediyor. Müzik üzgünken arkadaşın olabiliyor. Neşeliyken seni daha da bir neşelendirebiliyor. Ruh haline göre sana uyum sağlayabiliyor. Müzik benim için bir tutku. İçten gelmesi çok önemli. Kendimi yenilemek için yaptığım şeyler var. Kendimi her daim bir müzik türüne kısıtlamıyorum. Türkçe popundan İngilizce arenbisine ya da Türkçe slow şarkılardan ya da İngilizce RAP’lere kadar farklı müzik türlerinin hepsini dinlemeye özen gösteriyorum. Çünkü yaptığımız iş dolayısıyla benim tek bir müzik türüne bağlı kalmam olmaz. Bundan dolayı da bu beni geliştiren en büyük noktalardan birisi. Aranjörlük ve müzik prodökerliği konusuna da DJ olduğum için başladım. Yeni çıkan parçaları çalabilmek için bunları remix versiyonlarına dönüştürmemiz gerekiyor. Bu da benim için bir serüven. Hedefimde çok iyi bir müzik aranjörü olabilmek var. Şarkılarımın yapım aşamasında tek başımayım. Bir ekibim yok. Bu geliştirilebilir bir yetenek aslında. Tabi ki herkesin yapabileceği bir olay değil. Müzik kulağı olması gerekiyor.”

Müzikle kendilerini güncellesinler

Dinleyicilerine de mesaj gönderen Çetin, “Her daim müzikle kendilerini güncellesinler. Müzik insanın ruhunu besleyen bir şey. Her şey aslında bir müzikten ve ritimden ibaret. Yürüyüşümüz bile bir ritim aslında” diye konuştu.  

Dilan Polat Davasında Şok Tahliye Kararı Dilan Polat Davasında Şok Tahliye Kararı

     

Editör: TE Bilisim