Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya’nın başkanlığını yaptığı toplantı sosyal medyadan canlı yayınlandı. Toplantıya Yalova İl Emniyet Müdürü Salih Gözüm, Yalova İl Jandarma Alay Komutası Albay Ali Naci Binici katıldı.

Bisiklet ve yürüyüş yolu boyanıyor Bisiklet ve yürüyüş yolu boyanıyor

30 şahıs tutuklandı

Vali Kaya, Yalova genelinde Nisan ayında yapılan asayiş ve güvenlik faaliyetleriyle ilgili verileri açıkladı. Nisan ayında Yalova’da bin 143 olay meydana geldiğini açıklayan Vali Kaya, “Bu olaylara karışan 30 şahıs tutuklandı.  16 şahıs hakkında da adli kontrol tedbiri uygulandı. Bu konuda hem emniyetimiz hem jandarmamız çok başarılı çalışmalar yürüttü. Bu olayların yüzde 97’si aydınlatıldı. Ekibimize teşekkür ediyorum” dedi.  

228 aranan kişi yakalandı

Suça karışıp aranan şahısların yakalanması için çok başarılı bir çalışma yürüttüklerini dile getiren Vali Kaya, şöyle devam etti: “228 şahıs yakaladık. Bunların 84’ü tutuklandı. Bununla ilgili çalışmalarımızı da hassasiyetle devam ettireceğiz. İl genelinde 44 hırsızlık olayı yaşandı. Bunun yüzde 73’ü aydınlatıldı. Failleri yakalandı. 19 dolandırıcılık olayı gerçekleştirildi. Bunun da yüzde 63’ünü aydınlattık. Toplamda 24 şahıs yakalandı. Özellikle son dönemde ilimizde gündeme gelen arsa dolandırıcılığı meselesi vardı. Bu konuda da hem kadastro hem de tapudaki arkadaşlarımızın dikkatiyle dolandırıcılar tespit edildi. Emniyetimizin de başarılı çalışmalarıyla bu dolandırıcılık ekibi çökertildi. Burada vatandaşlarımızın kendilerine tapu üzerinden gelen işlem başlatma mesajlarını ciddiye almalarını istiyorum. Kendileri bu işlemi gerçekleştirmediyse en kısa zamanda bizimle iletişime geçsinler.”

Kumar oynatan 2 işletme kapatıldı

Kumar oynatılan iş yerlerine de denetimlerin yapıldığını aktaran Kaya, “Nisan ayında 2 iş yerine kumar oynanması için yer ve imkân sağladığı dolayısıyla adli işlem gerçekleştirildi. Kumar oynadıkları tespit edilen 11 şahsa idari para cezası uyguladık. Kumar oynatan işletmeleri de geçici süreyle kapattık. İl genelinde 27 ruhsatsız silah ve 130 fişek yakalandı” diye konuştu.

268 kadına şiddet olayı yaşandı

Kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü ifade eden Kaya, “Nisan ayında ilimizde 268 kadına şiddet olayı yaşandı. Bu olaylara karışan şüphelilerin tamamı yakalandı. Mağdurların korunması için 5 şüpheli şahıs hakkında da elektronik kelepçe tedbirini devam ettiriyoruz.

8 DEAŞ üyesine işlem yapıldı

Son olarak “Terörle mücadele kapsamında terör örgütü kurma, yönetme, üye olmaktan, terör örgütü propagandası yapmaktan toplamda 5 olay meydana geldi” açıklamasını yapan Kaya, “Bu olaylar kapsamında 9 şahıs hakkında adli işlem gerçekleştirildi. DEAŞ terör örgütü kapsamında 8 şahıs hakkında da işlem yapıldı” bilgisini paylaştı.

 Vali Kaya bir sonraki bilgilendirme toplantısının Haziran ayının ilk haftası yapılacağını açıkladı.