İl Müdürü Suat Parıldar konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; Bilindiği üzere Kurban Bayramı nedeniyle sevk edilecek büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sağlık ve teknik açıdan belli kriterleri yerine getirmesi zorunludur. Yıl içerisinde şap aşıları yapılmış büyükbaş hayvanlar ile koyun-keçi vebası aşısı yapılmış küçükbaş hayvanların kurbanlık olarak sevkine izin verilmektedir.

 

"Trakya'nın Şap Hastalığından Aşılı Arilik Statüsünün” sürdürülebilmesi amacıyla İstanbul'un Avrupa yakası dahil tüm Trakya’ya yapılabilecek şap hastalığına duyarlı canlı hayvan sevkleri 2020/06 Nolu “Şap Hastalığına Duyarlı Hayvanların Korunmuş Bölgelere Sevklerinde Uygulanacak Prensipler Genelgesi” hükümlerine uygun olarak yürütülmektedir. Trakya'ya kurbanlık hayvan sevk etmek isteyen yetiştiricilerin Genelgelerde belirtilen kuralları yerine getirmesi, hayvanların 1 ay karantinada tutulması ve karantina sonucunda şap hastalığı yönünden analizlerinin yapılması gerekmektedir. Gerekli kuralları yerine getiren ve şap hastalığı yönünden negatif tespit edilen hayvanların Trakya’ya sevkine izin verilmektedir

 

İl/İlçe Müdürlüklerimizde görevli Veteriner Hekim ve Veteriner Sağlık Teknisyenleri tarafından, Bursa Kocaeli karayolu başta olmak üzere farklı güzergâhlarda kolluk kuvvetleri ile birlikte yol kontrolleri yapılmaktadır. Yol kontrollerine Kurban Bayramı öncesinde yoğunlaştırılarak devam edilecektir.

 

Ayrıca İlimiz kıyılarından tekne ve vapurlarla İstanbul'un Avrupa yakası dahil tüm Trakya bölgesine yapılacak kaçak hayvan sevklerinin önlenmesi amacıyla, Müdürlüğümüz Su Ürünleri Kontrol Teknesiyle denizden denetleme yapılmış ve balıkçı barınakları konu hakkında bilgilendirilmiştir.

 

YTSO heyeti, TOBB 80. Genel Kurulu’na katıldı YTSO heyeti, TOBB 80. Genel Kurulu’na katıldı

Kara ve deniz yolu kontrollerinde belgesiz (veteriner sağlık raporu, pasaport, nakil belgesi), kulak küpesi olmayan hayvanları naklettiği tespit edilen hayvan ve araç sahiplerine idari para cezası uygulanacaktır.

 

Vatandaşlarımızın zor duruma düşmemesi ve salgın hayvan hastalıklarının yayılmasının önlenmesi adına hayvan sevk kurallarına mutlaka uyulması rica olunur” dedi.