Sivil toplum Örgütleri (STK)toplumun inisiyatif alan sivil halktan oluşan devletin, toplumun ve hayri hizmetlerin başarılı bir şekilde yürütülmesi için gönüllü olarak hizmet eden kuruluşlarıdır.

 

Daha açıkçası, toplumun hayat kalitesini artırmak için, topluma, milli manevi değerlere, her kesimin kendi değerlerine katkı sunmak bu değerleri yaşatmak, yeni nesillere aktarmak, kuruluş amacına göre kendi üyelerine hizmet etmek, bu hizmetlerin yürütülmesinde üyelerle beraber elini maddi-manevi taşın altına sokmak, dini, sportif, manevi, maddi kısaca her alanda birçok faaliyetle müntesiplerine hizmet eder sivil toplum örgütleri.

Asıl kuruluş amacı ve işlevi bu olan STK’lar geçmişimizde daha çok vakıf teşkilatlanmasıyla bu görevlerini ifa ederdi. Günümüzde buna dernekleşme de eklenmiş bulunmaktadır. Özellikle Osmanlı geçmişimizde her bölgede özellikle şahsi kişilerin oluşturduğu vakıfları görmekteyiz. Bu vakıfların gelirleri ve hizmetleri günümüze kadar devam edegelmiştir. Bu hizmetlerin devamından da Allah katında bir ödüle layık olunmaktadır hayırsever.

Günümüzde bu hayri hizmet örgütlenmeleri asli özelliğini yitirmiş, bir menfat kurumlarına dönmüş, ya da tabela dernekçiliği şeklinde faaliyetsiz olarak varlıklarını devam ettirmektedir. Böyle olunca da bu derneklerin ömürleri kısa bir zamanda nihayete ermektedir. Uzun vadeli, varlığını devam ettirebilen dernekler de elbette vardır. Bunların varlığı, hala gönüllü, emektar, samimi gönüllülerin var oluşundandır.

Bu bağlamda, İlim yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı, Önder İmam Hatipliler Derneği, Birlik Vakfı gibi kurumsallaşmış dernekler varlıklarını sürdürmektedirler. Yalova ilimizde de İlim Yayma Cemiyetimiz 1969dan beri faaliyet yürütmektedir. Bu yıl Yalova’mıza yaklaşık kırk milyon lira değerinde bir Yüksek Öğrenim Yurdu kazandırmış bulunmaktayız. 245 öğrenci kapasitesiyle üniversite gençliğimize ayrı imkanlar ve konfor sunarak konaklama ve iaşe imkânı sağlıyor. Sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri sunuluyor. Üç kişilik odalarda kalan öğrencilerimize sosyal, kültürel ve sportif imkanlar da sunmaya çalışan yurdumuz gelecek yıl daha da güzelleşecek ve konforunu artıracaktır.

Öğrencilerden alınan sembolik ücretlerle verilen bu hizmetler daha çok yardımseverlerin bağışlarıyla da destekleniyor. Özellikle Ramazan ayı ve diğer zamanlarda kuru gıda, öğrenci iftarları, Öğrenci bursları gibi öğrenci desteklerinde hayırseverlerin yardımlarını önemsiyor ve bu yardımlara da talibiz.

Şahsım olarak acizane olarak Yalova İlim Yayma Cemiyeti Şube Başkanlığını da yürütmekteyim. Yıllardır yazdığım bu köşemden de siz değerli okurlarımıza yurdumuzu ve çalışmalarımızı kısaca özetlemiş olurken taleplerimi de duyurmuş oldum.

İlim Yayma Cemiyetinin bu yurt inşasında Yalova’mızın çok az katkısının olduğunu da üzülerek ifade etmeliyim. Bu yurt inşaatı daha ziyade dışarıdan gelen yardımlarla bu hale gelmiş, elbette Yalova’mızın katkısı oldu, ama devede bir kol kadar. Halbuki gençliğin milli ve manevi değerlerle yetişmesinde önemli bir görev ifade eden yurdumuz daha çok desteği hak ettiğine inanıyorum.

Allah’a emanet ediyorum sizleri…