Yalova’da boşanan eş dehşeti: KADES kurtardı Yalova’da boşanan eş dehşeti: KADES kurtardı

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen ve Yalova İnsan Kaynakları Platformu’nun gerçekleştirdiği ‘İş Kazaları, Meslek Hastalıkları ve Hukuki ve Cezai Sorumluluklar Toplantısına’ Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Yalova İşkur Müdürü Erhan Dede, kurum müdürleri ve iş güvenliği uzmanları katıldı.

Dede: Milli hasılanın yüzde 5’i iş kazalarında kayboluyor

Toplantının açılış konuşmasını yapan Yalova İşkur Müdürü Erhan Dede açıklamasında “Toplantıda iş sağlığı konularını irdeleyeceğiz. Yaşam hakkı insanların en temel haklarından birisi. Yaşam hakkı çalışma hayatında çok büyük önem arz ediyor. Kaybolan her can gerçekten içimizi acıtıyor. Ülke ekonomimize ve milli gelirimize telafisi imkânsız kayıplar verdiriyor. Milli hasılanın yüzde 5’i iş kazaları, meslek hastalıklarında maalesef kayboluyor” dedi.

Vali Kaya: Çalışanların iş güvenliği bizim için çok önemli

Erhan Dede’nin ardından kürsüye gelen Rehberlik ve Teftiş Kurulu Bursa Grup Başkanı Yalçın Kubat, toplantının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya ise yaptığı konuşmada, “Üretim bizim olmazsa olmazımız. Özellikle Yalova’da tersaneler noktasında yoğunlaşma var. Bu sanayi alanında çok yoğun bir emek sarf ediliyor. Bunu da anlayışla karşılıyoruz. Çalışanlarımızın iş sağlığı ve güvenliği de bizim için çok büyük önem arz ediyor. Bir yıl içerisinde yaptığım takiplerde iş kazalarının tersane sektöründe yoğunlaştığını gözlemledim. Biz bunu Ankara ile de görüştük. Sağ olsunlar onlar da hemen hızlı bir şekilde program gerçekleştirdiler. Biz istiyoruz ki hem üretelim üretirken de işçilerimizin güvenliği sağlayalım. Tersanecilik sektöründe giriş çıkışlar çok hızlı. Bu bizim için çok büyük bir risk taşıyor. İş memnuniyetini, orada kalmayı nasıl sağlayabiliriz önce bunu düşünmeliyiz” diye konuştu.

Vali Kaya: İş kazalarını duyunca yüreğimiz sızlıyor

Geçtiğimiz Kış aylarında tersanelerde feci kazalar yaşandığını hatırlatan Vali Kaya, şöyle devam etti: “Mühendisimizi, işçimizi kaybettik. Vincin altında kalan işçimiz oldu. İnanın ki bu kazaları duyduğumuz zaman yüreğimiz sızlıyor. Bir insanın hayatı bir anlık dikkatsizlik sonucu bitiyor. Belki alacağımız bir tedbirle bu kazaların önüne geçebilirdik. Bu kazaları engelleyebilmek için bu özel toplantıyı gerçekleştirdik. Çözüm odaklı olmak istiyoruz. Sizin yanınızdayız, karşınızda değiliz. Ceza yazan kurumlar olmak istemiyoruz.”

Gülbağ: Geçen yıl 681 bin 380 iş kazası yaşandı

Vali Kaya’nın ardından kürsüye gelen Sosyal Güvenlik Kurumu Sosyal Güvenlik Denetmeni Mehmet Gülbağ da sunum eşliğinde çarpıcı veriler paylaştı. Ülkemizde 2023 yılında 681 bin 380 kişinin iş kazasına, 769 kişinin de meslek hastalığına maruz kaldığını kaydeden Gülbağ, “Yalova da ise geçen yıl 8 bin 948 iş kazası yaşandı. 12 işçi ise meslek hastalığına yakalandı” sözlerini sarf etti.

Haber ve Fotoğraf: Mustafa Turan   

Editör: Manşet Gazetesi