Becan’dan tasarruf tedbirlerine tepki konuşması Becan’dan tasarruf tedbirlerine tepki konuşması

AK Parti Yalova Kadın Kolları, Cevdet Aydın Parkı’nda Gazze’de yaşam hakları ellerinden alınan anneler için basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, AK Parti İl Başkanı Umut Güçlü, Termal Belediye Başkanı Hüseyin Sinan Acar, Önceki dönem Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ve partililer katılarak destek verdi.

“Anne olmak hiç bu kadar zor olmamıştı”

Basın açıklamasını okuyan AK Parti Yalova Kadın Kolları Başkanı Av. Selihan Dicle Şimşek, şunları söyledi: “Filistin’de, Gazze’de ve Refah’ta yaşanan soykırım nedeniyle anne olmak hiç bu kadar zor olmamıştı. Biz bugün okuldan gelecek çocuklarımızı, Gazzeli anneler ise çocuklarına verecek bir lokma ekmeği bekliyor. Bizler karışmasın diye çocuklarımız defterlerine isim yazarken, Gazzeli anneler ise cesetleri teşhis edilebilsin diye çocuklarının kollarını isimlerini yazıyor. Bir kadın ve anne olarak çok net ifade ediyorum. Her can tek, her can biricik. Bir cana kıyan tüm insanlığa kıymış gibidir. Filistin Sağlık Bakanlığı’nın 5 Mayıs’ta yaptığı açıklamaya göre İsrail’in 7 Ekim’den buyana Gazze şeridine düzenlediği saldırılarda 34 bin 683 kişi öldü, 78 bin 18 kişi yaralandı. Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin raporuna göre Gazze’de 9 bin kadın öldü. Günde ortalama 63 kadın ölüyor. Bunların 37’si anne. Kayıp kadın sayısı ise 2 bin 100.”  

“Gazzeli anneler ölümle burun buruna”

Açıklamasına “Sağ kalıp çocukları için hayata tutunmaya çalışan anneler, sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle 60 bin hamile kadın risk altında. Her gün 180 anne ölümle burun buruna doğum yapıyor. Ne diyordu Gazzeli anne: ben 6 çocuk doğurmalıyım. Çünkü 2’sini İsrail öldürecek, 2’si eve ekmek getirmek için çalışacak. 2’si de okuyup ülkesi için işe yarayacak” diye devam eden Şimşek, “Gazze’deki her 5 kadından 4’ü aile bireylerinden en az birinin üst üste en az iki öğün yiyemediğini ifade ediyor. Çocuklar annelerinin gözü önünde eriyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler ve uluslararası platformlarda haykırdığı gibi savaşın da bir ahlakı ve hukuku vardır. Sivillerin hedef alındığı saldırıyı haklı gösterecek tek bir neden dahi olamaz. Cumhurbaşkanımız ve eşi hanımefendinin çocuk ve kadınlar başta olmak üzere sivilleri korumak için yaptığı pek çok girişim dünyaya örnek oluyor. Hamas’ın ateşkes masasına oturmayı kabul etmesi gelecek için umuttur. Fakat çağrıya rağmen özellikle Gazze ve Refah’ta artan saldırılar İsrail’in niyetini ortaya koyuyor. Biz anneler olarak İsrail’e çağrıda bulunuyor. Ateşkes için bir adım bekliyoruz. İsrail’e soruyorum: vadedilmiş topraklar hedefinizi hayattan koparılmış kadınlar ve çocukların mezarları üzerine mi inşa edeceksiniz?” sözlerini sarf etti.