Çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimleri için en uygun havalar geldi.

 

Bahar geldi!

Çocuklarımız için o iç bunaltan karanlık, gri günler geride kaldı. Güneş açtı, bahara geçiş yorgunluğu bitti.

Şimdi büyük bir hevesle hepimiz dışarıda vakit geçirmeyi arzu ediyoruz.

Ülkemizde çocukların %60'ı dışarıda bir saatten fazla oynayamıyor. Mevsimlerin zorlayıcı şartları olsa bile çocukların her mevsimde dışarıda vakit geçirmesi gerekmektedir. Çünkü çocuklar dışarıda pek çok kazanım elde ederler. Dışarısı da onlar için ayrı bir okuldur. Bu nedenle baharın gelişiyle dış aktiviteler yeniden  gündemimizdedir.

Birçok araştırmada çocukların dış dünyadan uzak yetiştirildiğini gözlemlemekteyiz. ‘Çocuğum hasta olacak’, ‘üşür’, ‘bakıcıya güvenemiyorum’, ‘hava soğuktu’ gibi bahaneleri artık bir kenara bırakmalıyız. Çocukları hava durumuna göre giyindirip, kapılarını dış dünyaya açmalıyız. Çocuğun; evin ve okulun dışında, açık havada oyun oynaması için fırsatlar yakalamalıyız.

Yağmurlu hava olduğunda ıslanmayı, soğuk olduğunda üşümeyi, rüzgar olduğunda rüzgarlık giymeyi ve uçurtma uçurmayı, kar ile oynamayı, terlediğinde ne yapması gerektiğini, ıslanmayı, çamuru,  çimeni, ağaçları, taşları, kuşların sesini, şehrin gürültüsünü yaşamalı çocuk...

Markete, kasaba onları götürmeliyiz. Dış dünyayla her adımda onları zamanla tanıştırmalıyız.

Peki onları dışarıya nasıl çıkarabiliriz?

Bunu nasıl başarabiliriz?

Haftalık planlama yapabilir, ya da karşınıza çıkan fırsatları değerlendirerek 15 dakika bile olsa evin kapısının önünde küçük bir hava aldırabilir, dış dünyada beceri kazandırılabilir, banka ya da fatura işlemleriniz için çocuklarınızı hayatın içine katabilirsiniz. Gidiş gelişlerde onunla sohbet edebilir, dış dünyayı gözlemlemesini sağlayabilir, üzerine sohbet edebilirsiniz.

Çocuklarınızla evde yapabildiğiniz birçok şeyi dışarıda da yapabilirsiniz. Boyama, kutu oyunları, su oyunları, özellikle de su oyunlarını çocuklar dışarıda daha özgür olacakları için çok mutlu olurlar. Tabii ki hareketli oyunlar, ebelembeç ve saklambaç, dışarıda toplarla ve parktaki materyallerle teknik malzemelerde yaratıcı oyunlar kurabilir, uçurtma uçurabilir, su kenarlarında su etkinlikleri gerçekleştirebilir, bir deniz kenarına yakınsanız, kum oyunları oynayarak, doğal malzeme toplayabilir, sayısız oyun üretebilirsiniz. Önemli olan çocuğunuzla dışarıda zaman geçirmektir. Tüm bu etkinlikler gelecekteki ilişkinizin temellerini atar. Açık havada gerçekleştireceğiniz etkinlikler, çocuklarınızla güvenli bir bağ kurmanızı sağlar.

Kesinlikle unutulmamalıdır ki hareket eğitimi, hareketin keşfi, öğrenmeyi öğretir ve hayatlarına deneyim katar.

O zaman dışarı vakti gelmiştir. Etkinlik dolu bir hafta diliyorum.

Tüm çocukları ve ebeveynleri dışarıya davet ediyorum.

Sevgiyle kalın...